MAE: Alegerile din Republica Moldova s-au derulat în general cu respectarea prevederilor legale şi standardelor democratice

Alegerile din Republica Moldova s-au derulat "în general cu respectarea prevederilor legale şi standardelor democratice", arată Ministerul Afacerilor Externe (MAE), evocând o evaluare preliminară a procesului electoral ce a avut loc duminică şi menţionează necesitatea menţinerii "perspectivei europene" în ţara vecină.
Alina Costache
25 feb. 2019, 17:02
MAE: Alegerile din Republica Moldova s-au derulat în general cu respectarea prevederilor legale şi standardelor democratice

„Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a luat notă de raportul preliminar prezentat de Misiunea internaţională de observare a alegerilor parlamentare derulate în Republica Moldova la 24 februarie 2019. Conform evaluării preliminare, alegerile parlamentare din Republica Moldova s-au derulat, în general, cu respectarea prevederilor legale şi standardelor democratice în domeniu, fiind semnalate unele deficienţe înregistrate atât în contextul campaniei electorale, cât şi în ziua scrutinului electoral”, arată un comunicat al MAE transmis.

MAE subliniază că „este foarte important ca în perioada următoare etapele subsecvente procesului electoral să se desfăşoare responsabil, cu respectarea standardelor şi principiilor democratice necesare asigurării stabilităţii şi menţinerii perspectivei europene a Republicii Moldova”.

Astfel, arată ministerul român, perspectiva europeană este cea care va aduce prosperitate cetăţenilor Republicii Moldova. „Pe această cale, considerăm că doar opţiunea europeană este în măsură să aducă răspunsuri durabile aşteptărilor legitime de prosperitate ale cetăţenilor Republicii Moldova”, precizează sursa citată.

Pentru prima dată în istoria Republicii Moldova, Parlamentul a fost ales, în scrutinul de duminică, în baza sistemului electoral mixt, ceea ce presupune că 50 de deputaţi au fost aleşi într-o circumscripţie electorală naţională, în baza listelor de candidaţi, şi 51 de deputaţi în circumscripţii uninominale, din rândul candidaţilor independenţi sau a celor desemnaţi de către partidele politice.

În paralel cu alegerile parlamentare, în Republica Moldova a avut loc şi un referendum republican consultativ, în cadrul căruia electoratul a fost chemat să îşi exprime punctul de vedere faţă de reducerea numărului de parlamentari şi faţă de introducerea unei modalităţi de retragere a mandatului unui parlamentar.

Cele două întrebări înscrise pe buletinul de vot pentru referendum au fost: „Sunteţi pentru reducerea numărului deputaţilor din Parlament de la 101 la 61?” şi „Sunteţi pentru ca poporul să poată revoca (demite) deputaţii din funcţie dacă nu îşi îndeplinesc corespunzător obligaţiile lor?”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dinamo sau Rapid? MM Stoica a ales adversara FCSB-ului la barajul pentru Conference League: „S-a ajuns la două semifinale”
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Evaluare Națională 2026, clasa a II-a: prima probă are loc pe 12 mai. Cum sunt structurate testele, cât durează și cum vor fi folosite rezultatele
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi