MAE: Alerte de fenomene meteorolgice periculoase în Japonia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) îi informează pe cetățenii români care se află sau doresc să călătorească în Japonia, în perioada 16-18 iulie, cu privire la emiterea unor alerte de fenomene meteorologice periculoase de către agenția niponă de specialitate, ca urmare a trecerii taifunului Nankga pe deasupra arhipelagului.
Alina Costache
16 iul. 2015, 07:33
MAE: Alerte de fenomene meteorolgice periculoase în Japonia

Potrivit unui comunicat de presă remis, joi, de MAE, pentru insula Shikoku, partea estică a insulei Kyushu și partea sud-estică a insulei Honshu au fost emise alerte de furtună, inundații și valuri înalte. Sursa citată precizează că taifunul va trece pe deasupra teritoriului nipon în partea de sud a insulei Honshu.

„Aceste fenomene meteorologice pot produce perturbări la infrastructură de transport în și dinspre zona afectată, existând și posibilitatea întreruperii alimentării cu energie electrică pentru insula Shikoku și partea estică a insulelor Kyushu și Honshu din cauza vântului puternic, în zilele de joi, 16 iulie și vineri, 17 iulie 2015”, arată MAE.

De asemenea, adaugă sursa menționată, există posibilitatea emiterii unor alerte locale de evacuare, în anumite zone de pe teritoriul afectat.

MAE recomandă cetățenilor români să consulte pagina de internet a instituției și reamintește că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziție aplicația „Călătorește în siguranță”, care oferă informații, recomandări de călătorie și posibilitatea de a fi alertați, în cazul în care apar situații speciale, precum și un serviciu de alertă prin SMS.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil