MAE român, avertizare de călătorie în Irlanda

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Irlanda că, începând de miercuri, 19 septembrie 2018, ora 5.00, serviciul local de meteorologie a emis o alertă de vânt puternic, cod portocaliu, pentru regiunile: Cavan, Monaghan, Donegal, Dublin, Kildare, Louth, Meath, Galway, Leitrim, Mayo, Sligo, Clare şi Kerry.
Romania TV
19 sept. 2018, 05:53
MAE român, avertizare de călătorie în Irlanda

Alerta este în vigoare până la ora locală 13.00.

Vântul va bate dinspre sud spre sud-vest cu viteze cuprinse între 65 şi 80km/h, cu rafale între 110 şi 120 km/h, în anumite zone. Vânturile puternice vor începe în cursul dimineţii, de-a lungul coastelor Atlanticului, la început, şi se continuă spre est. Informaţii suplimentare pot fi regăsite pe site-ul Serviciului de Meteorologie irlandez, la adresa: http://www.met.ie/nationalwarnings/default.asp#.

Aeroportul Dublin nu a emis avertizări cu privire la posibile perturbări ale zborurilor. Se recomandă cetăţenilor români care călătoresc înspre sau dinspre Irlanda să verifice actualizările postate pe site-ul aeroportului, la adresa: https://www.dublinairport.com/latest-news.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Dublin: +35316681150; +35316674318; +35316674325, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Irlanda: +353864684351.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet https://dublin.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia ‘Călătoreşte în siguranţă’ (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Doi fani olteni sosiți din Manchester nu au mai ajuns la finala Cupei României. Poliția i-a săltat la aterizare din aeroportul Otopeni dintr-un motiv uluitor
Capital.ro
Plata CASS pentru pensii ar putea fi modificată. Avertisment pentru pensionari: Nu veți primi banii înapoi!
Playtech.ro
Harta salariilor din România în 2026: diferențe uriașe între județe. Domeniile unde românii au cele mai mari venituri în 2026
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Amenzi duble pentru cei care stau la bloc. Cât plătești acum dacă îți deranjezi vecinii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi