MAE de la Bucureşti informează că cetăţenii români din imobilul care a fost incendiat sunt acum în siguranţă

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe (MAE) au informat sâmbătă că românii care se aflau în blocul afectat de incendiu în localitatea germană Bergkamen sunt în siguranță, datele de identitate și coordonatele de contact ale acestora fiind preluate de echipa consulară mobilă a Consulatului României la Bonn.
Romania TV
02 dec. 2017, 08:19
MAE de la Bucureşti informează că cetăţenii români din imobilul care a fost incendiat sunt acum în siguranţă

Potrivit unui comunicat de presă remis sâmbătă AGERPRES de MAE, echipa consulară mobilă din cadrul Consulatului General al României la Bonn s-a deplasat în localitatea Bergkamen, la unul dintre locurile unde au fost cazați 10 dintre cetățenii români, rezidenți ai imobilului incendiat, pentru a le oferi asistență consulară.

În urma discuțiilor, a rezultat faptul că aceștia lucrează în Republica Federală Germania în domeniul construcțiilor, pe baza unor contracte de muncă încheiate legal. Cetățenii români nu au solicitat sprijinul Consulatului, declarând că nu au probleme cu documentele de identitate sau călătorie. Consulul le-a preluat datele de identitate și coordonatele de contact. Referitor la ceilalți membri ai grupului de locatari, precizăm că aceștia au fost cazați în diverse alte spații locative dintr-un oraș situat în vecinătate, aflându-se în siguranță. Reprezentantul oficiului consular le-a oferit acestora coordonatele de contact ale Consulatului General al României la Bonn, pentru a putea solicita asistență consulară în caz de nevoie, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Ambasadorul Germaniei la Bucureşti: Am fost şocat să aflu despre teribila incendiere din Bergkamen

MAE, prin Consulatul General al României la Bonn, continuă monitorizarea cu prioritate a cazului și menține în permanență legătura atât cu cetățenii români afectați de incendiu cât și cu toate autoritățile locale, acordând asistență consulară.

Peste 30 de persoane au ajuns la spital, vineri, în urma unui incendiu petrecut într-un imobil din Bergkamen, Germania, în care locuiesc și cetățeni români. 33 dintre persoanele afectate au fost spitalizate, urmare intoxicației cu fum, 7 dintre acestea fiind în stare gravă, fără a le fi pusă viața în pericol, potrivit MAE.

MAE a informat vineri seara că toate persoanele spitalizate în urma incendiului au fost externate, angajatorul german al celor care locuiau în imobil confirmând oficiului consular român că a asigurat tuturor persoanelor afectate cazarea într-o altă locație.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
De ce a vărsat lacrimi Andreea Marin ultima dată! „Despărțirea este mult, mult mai grea!“
Fanatik.ro
Podul peste Dunăre de la Brăila se scufundă. Cea mai lungă construcție suspendată din România are deja probleme: ”Fenomene de tasare”
Capital.ro
Avertisment despre mașinile second-hand din România. Toți șoferii trebuie să contacteze RAR
Playtech.ro
Pensii 2025: cine primește puncte de stabilitate și cum influențează acestea calculul pensiei. Ce spun autoritățile
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
Soluția genială a unui comediant îndrăgit pentru dezbinarea din România
wowbiz.ro
Alex Bodi, PRIMELE DECLARAȚII exclusive pentru WOWbiz despre așa zisul amantlâc cu soția lui Dan Alexa
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
„Marea de la munte”, din pântecul Carpaților. Decizia lui Ceaușescu i-a schimbat definitiv soarta
Ego.ro
Cătălin Bordea, reacție total neașteptată! Ce a spus după ce Livia și Spike s-au despărțit
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Fondurile de pensii private, afectate de instabilitatea politică. Contribuțiile a peste 8 milioane de români sunt în pericol
Cancan.ro
Înregistrare BOMBĂ cu fiul uneia dintre cele mai influente familii din România: 'L-a înșelat și pe tata cu doi, trei bărbați! Mama e o mare...'😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu, prim-ministru. A bătut palma cu George Simion: Vă pot confirma că sunt pregătit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Oana a fost găsită fără suflare în baie, la doar 30 de ani. Mama tinerei susține că fiica sa a murit din cauza condițiilor și a stresului de la serviciu: "A muncit non-stop și și-au bătut joc de ea"
Dr. Ovidiu Bojor: „Sa mancam asta des, deoarece previne infarctul, intareste sistemul imunitar, stimuleaza rinichii si ficatul si calmeaza sistemul nervos”
MediaFlux
Gafa care schimbă totul în alegerile prezidențiale. Răsturnare de situație
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un nou studiu arată că sfârşitul Universului se va produce mai devreme decât se prevedea