Mai înalţi şi mai sănătoşi: Bărbaţii europeni au crescut 11 centimetri într-un secol

Înălţimea medie a bărbaţilor europeni a crescut cu 11 centimetri de la începutul anilor 1870 până în 1980, reflectând ameliorările semnificative înregistrate de starea de sănătate a populaţiei de pe acest continent, potrivit unui studiu publicat luni.
Cristina Dinu
02 sept. 2013, 10:43
Mai înalţi şi mai sănătoşi: Bărbaţii europeni au crescut 11 centimetri într-un secol

Contrar aşteptărilor, studiul a descoperit faptul că înălţimea medie a cunoscut o creştere accelerată în perioada care a inclus cele două războaie mondiale şi Marea criză economică, atunci când sărăcia, raţionalizarea alimentelor şi asprimile războiului ar fi trebuit, potrivit experţilor, să limiteze creşterea în înălţime a oamenilor, scrie Mediafax.

Această creştere s-ar putea datora faptului că oamenii hotărau să aibă mai puţini copii în acea perioadă, spun oamenii de ştiinţă, în condiţiile în care familiile mai mici au fost asociate deja în studii anterioare cu creşterea înălţimii medii a populaţiei.

„Creşterea staturii umane reprezintă un indicator-cheie pentru ceea ce priveşte ameliorările înregistrate în sănătatea medie a populaţiei”, a spus Timothy Hatton, profesor de economie la Universitatea Essex din Marea Britanie, coordonatorul acestui studiu.

Potrivit acestui studiu, bărbaţii europeni au crescut de la 167 de centimetri la 178 de centimetri în puţin peste 100 de ani.

Studiul, publicat pe site-ul revistei Oxford Economic Papers, a analizat datele referitoare la înălţimea medie a bărbaţilor în vârstă de 21 de ani începând din anii 1870 şi până în 1980 în 15 ţări europene.

Studiul s-a concentrat asupra bărbaţilor, spun autorii săi, întrucât nu există date istorice exhaustive despre înălţimea femeilor.

Datele recente au fost preluate din sondaje de opinie, iar datele mai vechi au fost preluate din înregistrările militare ale recruţilor.

În medie, înălţimea bărbaţilor europeni a crescut cu 11 centimetri într-un secol, însă există diferenţe de la o ţară la alta.

În Spania, de exemplu, înălţimea bărbaţilor a crescut cu 12 centimetri – de la 163 centimetri din perioada 1871-1875 la 175 centimetri în 1971-1975 -, iar în Suedia înălţimea medie a crescut cu 10 centimetri, de la 170 centimetri la 180 centimetri în aceeaşi perioadă.

Cercetătorii au descoperit că în multe ţări europene – inclusiv în Marea Britanie, Irlanda, ţările scandinave, Olanda, Austria, Belgia şi Germania – a existat „o accelerare distinctă” în ritmul de creştere a înălţimii, în perioada care a cuprins cele două războaie mondiale şi Marea criză economică.

„Este o descoperire şocantă, întrucât acea perioadă precede implementarea vastă a descoperirilor majore din medicina modernă şi a serviciilor naţionale de sănătate”, afirmă autorii studiului.

Una dintre posibilele explicaţii, pe lângă scăderea mortalităţii infantile, ar putea fi o scădere accentuată a ratei natalităţii în perioada menţionată – familii mai mici au fost asociate în studii precedente cu creşterea înălţimii.

Alţi factori care au stimulat creşterea în înălţime a bărbaţilor europeni includ creşterea veniturilor, introducerea pe scară largă a apei curente şi a toaletelor, ameliorarea condiţiilor de viaţă, o educaţie mai bună în domeniul sănătăţii, o nutriţie mai bună şi apariţia unor servicii sociale şi a unor sisteme de sănătate mai eficiente.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele