Mai mult de jumătate dintre poliţiştii de la Rutieră, arestaţi într-o singură zi. Toţi sunt suspecţi de fraude

Mai mult de jumătate dintre poliţiştii serviciului rutier din Malta au fost arestaţi marţi sub suspiciunea că au comis fraude în formă continuată, o situaţie care a obligat să se recurgă la planuri de urgenţă pentru a mobiliza forţe suficiente pe străzi.
Filip Stan
12 feb. 2020, 11:43
Mai mult de jumătate dintre poliţiştii de la Rutieră, arestaţi într-o singură zi. Toţi sunt suspecţi de fraude

În jur de 30 de membri ai serviciului, din totalul de 50, au fost audiaţi de Unitatea de combatere a infracţiunilor economice, fiind acuzaţi că au completat sute de ore suplimentare neefectuate în realitate, timp de cel puţin trei ani. Unii dintre poliţişti mai sunt acuzaţi de furt de combustibili, pe care i-au folosit la maşinile personale.

Surse din poliţie au afirmat că foşti poliţişti din serviciul rutier au fost solicitaţi să revină la lucru. Cu toate acestea, şoferii spun că în cursul dimineţii au fost mai puţin poliţişti care să dirijeze traficul.

Premierul maltez Robert Abela a salutat faptul că poliţia îşi anchetează propriii membri. „Aceasta confirmă că avem o forţă de poliţie funcţională. Dacă anchetele vor duce la inculparea unor persoane sau la luarea unor măsuri disciplinare, atunci aşa va fi„, a declarat şeful Executivului de la La Valetta.

Malta, cea mai mică ţară membră a Uniunii Europene, a fost zguduită în ultimii ani de acuzaţii de corupţie endemică, nepotism şi nereguli financiare în rândul elitei atât politice, cât şi economice. Robert Abela a fost învestit prim-ministru luna trecută după ce predecesorul său Joseph Muscat a demisionat din cauza modului în care a gestionat ancheta privind asasinarea jurnalistei de investigaţie Daphne Caruana Galizia.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Cum funcționa rețeaua Economat Sector 5: produse supraevaluate de 30 de ori, prejudiciu de 120 de milioane. Politicianul care lipsește din rechizitoriu
Capital.ro
Avertisment ANAF pentru românii cu averi mari și mașini scumpe. Șeful Fiscului: Cred că Antifrauda trebuie să-i oprească pe stradă
Playtech.ro
Cum s-a infectat cu hantavirus pacientul zero de pe nava Hondius. De unde a pornit focarul care a pus autoritățile în alertă
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind miliardele din SAFE! Legea a ajuns la CCR!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi