Mai mulţi angajaţi de la Hexi Pharma, audiaţi la sediul Poliţiei Române

14 angajaţi de la fabrica companiei Hexi Pharma sunt audiaţi, joi, în calitate de martori, la sediul Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) în dosarul în care procurorii fac investigaţii ca urmare a probelor neconforme descoperite la biocide.
Filip Stan
12 mai 2016, 12:03
Mai mulţi angajaţi de la Hexi Pharma, audiaţi la sediul Poliţiei Române

14 angajaţi de la fabrica companiei Hexi Pharma au fost citaţi joi, la sediul Poliţiei Române, pentru a fi audiaţi în calitate de martori în dosarul în care se fac investigaţii în legătură cu dezinfectanţii diluaţi din spitale. Potrivit Mediafax, cei citaţi sunt angajaţi de la linia de producţie a Hexi Pharma şi au fost întrebaţi, printre altele, de modul în care erau produse biocidele.

Potrivit Mediafax, audierile de joi de la sediul Poliţiei Române vin după ce Flori Dinu, director general al firmei Hexi Pharma, a ajuns miercuri la Parchetul General, însoţită de un avocat, pentru a da declaraţii în dosarul penal. În aceeaşi cauză a dat declaraţii, marţi, şi patronul societăţii, Dan Condrea.

Procurorii Parchetului General au anunţat în urmă cu o săptămână că au început urmărirea penală in rem pentru „zădărnicire a combaterii bolilor” şi „falsificarea şi substituirea de alimente sau alte produse” în cazul dezinfectanţilor din spitale.

Sâmbătă, procurorii şi poliţiştii au făcut percheziţii la clădiri care aparţin Hexi Pharma, dar şi acasă la patronul Dan Condrea, anchetatorii ridicând documente şi probe şi din 25 de spitale unde au fost găsite probe neconforme.

Pe rolul Tribunalului Bucureşti este înregistrată o cerere a Hexi Pharma, firma în legătură cu care există suspiciuni că a comercializat dezinfectanţi diluaţi pentru spitalele din România, privind intrarea în insolvenţă. Dosarul a fost înregistrat la data de 10 mai pe rolul instanţei.

Vezi şi: Medic de la Marie Curie, despre dezinfectanţii diluaţi: Suntem trataţi ca nişte gunoaie! Aş fi salvat mai mulţi copii

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Tatăl lui Abi Talent, în comă, la spital! Bărbatul a suferit un accident rutier în Buzău
Fanatik.ro
Staff-ul FCSB, decizie de ultimă oră! Ce se întâmplă cu Andre Duarte și Ofri Arad înaintea meciului cu Dinamo Zagreb. Exclusiv
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii din România. Se declară tot la ANAF. S-a dat termen de maxim 30 de zile
Playtech.ro
Cât costă o zi pe Valea Prahovei în vacanţa de schi a copilului: sumele au explodat în 2026
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Dominica Trop, cântăreața numită „Tezaur Uman Viu” de UNESCO, a încetat din viață la 87 de ani. Mesajul emoționant transmis de familie
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Românii primesc până la 2 milioane de euro. Anunțul AFIR
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend