Dosarul „Minore pentru VIP-uri” s-ar putea întoarce la DIICOT

Mai mulţi oameni de afaceri din Iaşi sunt acuzaţi de trafic de minori sau act sexual cu un minor. Curtea de Apel Iaşi a decis, marţi, ca dosarul "Minore pentru VIP-uri", în care sunt aceştia implicaţi, să se întoarcă la Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Crimă Organizată şi Terorism (DIICOT) Iaşi pentru a fi refăcută urmărirea penală.
Iulian Tudor
11 iun. 2014, 06:13
Dosarul

Zece persoane importante din Iaşi sunt judecate în dosarul „Minore pentru VIP-uri”. Printre acestea se află Nicuşor Co­şuţă (58 ani), patronul unei pizzerii, Cornel Hitruc (59 ani), pa­tronul unui res­taurant, Io­nel Daniel Onofriciuc (37 ani), patronul unei firme şi Dorin Cohal (46 ani), om de afaceri. În afara acestora, pe listă se mai află personaje cunoscute pentru care procurorii au putut proba că au beneficiat de „serviciile” fetelor sau au ajutat la racolarea lor: Gabriel Cristian Dascălu, Ştefana Mihul (28 ani), Cezar Bolat (55 ani), fost poliţist, Mihai Chirilă (62 ani), om de afaceri, Liviu Ţigănaşu (52 ani), patronul unui restaurant şi Marinel Mihai Badea (46 ani), scrie ziaruldeiasi.ro.

Citeşte şi CUTREMURĂTOR. SEX, DROGURI şi PROSTITUŢIE cu eleve de 13 şi 16 ani. Vezi cum erau păcălite copilele

„Activitatea infracţională a constat în faptul că, în perioada anilor 2003-2007, sus-numiţii, direct sau prin intermediari, racolau persoane tinere de sex feminin, în majoritate mi­nore, din municipiul Iaşi, pe care le ademeneau sub pretextul parti­ci­pă­rii la petreceri organizate în imobilul din satul Pietrărie, comuna Bâr­nova, apar­ţinând lui Coşuţă Nicuşor, după care atât racolatorii, cât şi alte persoane de sex masculin din anturajul acestora, de regulă parteneri de afaceri, şi împreună cu tinerele fete vizionau filme porno­grafice, fumau ţigări din cânepă şi narghilea, după care le determinau pe acestea să întreţină raporturi se­xuale normale, câteodată orale şi anale, în schimbul unor sume de bani cuprinse între 50 şi 150 lei”, se arată în rechizitoriu.

Procurorii au mai descoperit că şefii grupării aveau şi alte apartamente în oraş, în afara vilei din localitatea Bârnova, o zonă rezidenţială de la marginea oraşului Iaşi, în care ţineau fetele. Printre cei cercetaţi în acest dosar s-a numărat, de-a lungul timpului, şi Victor Chirilă, fost vice­preşedinte al Consiliului Judeţean Iaşi, care a fost însă scos de sub urmărire penală.

Citeşte şi Minore bătute şi obligate să se prostitueze, la Iaşi: Aveau câte cinci – şase clienţi pe zi

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu profesorii care sunt depistați cu probleme psihice, după evaluarea psihiatrică obligatorie. ”Se poate ajunge până la desfacerea contractului de muncă”
Capital.ro
Un nou tip de pensie. UE l-a introdus abia acum 4 ani. Este ideală pentru românii care se mută în Europa
Playtech.ro
Cât costă montarea de panouri solare în 2026. Ce ajutor mai primeşti de la stat
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Un nou val de aer polar peste România. Meteorologii ANM anunță când vine frigul
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj