Mai puţin de o cincime din cererile de amnistie fiscală au fost aprobate de ANAF. Au fost şterse obligaţii în valoare de peste 1 miliard de lei

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a colectat până în prezent 4,36 miliarde de lei de la 19.095 contribuabili, persoane fizice și juridice, care au beneficiat de amnistie fiscală. Aceștia au primit anularea unor obligații bugetare în valoare totală de 1,1 miliarde de lei.
Filip Stan
21 nov. 2024, 10:10
Mai puţin de o cincime din cererile de amnistie fiscală au fost aprobate de ANAF. Au fost şterse obligaţii în valoare de peste 1 miliard de lei

Până acum, 149.589 contribuabili au depus la ANAF cereri de participare la amnistie, dintre care peste 100.000 au fost soluționate, însă mai puțin de o cincime (19.095) au primit răspuns favorabil.

Dintre aceștia:

8.012 persoane fizice au beneficiat de ștergerea unor datorii de 40 de milioane de lei.

– 11.083 firme au avut obligații bugetare de 1,06 miliarde de lei anulate.

Potrivit datelor analizate de Profit.ro, în prezent, 49.207 cereri sunt încă în curs de soluționare, dintre care 45.812 aparțin persoanelor fizice, iar 3.395 firmelor.

Termen extins pentru soluționarea cererilor și plăți

Ministrul Finanțelor a anunțat recent extinderea termenului până la care ANAF poate procesa cererile și până la care contribuabilii pot face plățile necesare pentru a beneficia de amnistie. Noul termen limită este 20 decembrie 2024, această măsură fiind luată pentru a permite ANAF să gestioneze eficient numărul ridicat de solicitări.

Ministerul Finanțelor a derulat o campanie de informare prin care au fost notificați 1,47 milioane de contribuabili despre oportunitatea amnistiei fiscale. Notificările au fost trimise prin Spațiul Privat Virtual pentru 605.500 contribuabili și prin Poșta Română pentru alți 863.842.

Amnistia fiscală, introdusă prin OUG 116/2024, permite firmelor și populației cu datorii la data de 31 august 2024 să beneficieze de anularea unor accesorii (dobânzi și penalități), cu condiția să își achite restanțele și să nu acumuleze alte datorii. Persoanele fizice pot beneficia și de ștergerea unei părți din principalul datoriei, în funcție de sumă.

Conform estimărilor, măsura ar putea aduce la buget între 5,5 și 6 miliarde de lei până la final. Cea mai mare plată efectuată de un contribuabil pentru a beneficia de facilități fiscale a fost de 2,4 miliarde de lei.

Citeşte şi: Legea care triplează impozitul pe cifra de afaceri a marilor companii petroliere la 1,5%, promulgată de Klaus Iohannis

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Răzvan Kovacs de la Insula Iubirii s-a împăcat cu fosta! Avem dovada
Fanatik.ro
Isabel Haugseng, printre cele mai influente personalități din online. Iubita lui Erling Haaland a bifat un mare succes în Cupa Mondială
Capital.ro
Horoscop 13-19 iulie 2026. Această zodie ar trebui să fie mai dispusă să-și asume riscuri și să își exprime latura mai excentrică a personalității sale
Playtech.ro
În ce monedă este mai bine să plătești în Turcia. Detaliul care îți poate salva bani
Adevarul
Peste 90 de oameni au cumpărat împreună un sat din Toscana. Cum funcționează proiectul care încearcă să reinventeze viața în comunitate
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un bărbat și-a pierdut viața după ce autoturismul pe care îl conducea a fost acroșat de un tren, în județul Suceava
iamsport.ro
”Idee genială!”. Valentin Ceaușescu, în spatele uneia dintre cele mai inspirate mutări din istoria fotbalului românesc
MediaFlux
Românii trebuie să își înregistreze casele. Succesiunile sunt gratuite
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?