MAI trimite pompierii să verifice românii carantinaţi. Poliţiştii au refuzat să facă controalele

Conducerea MAI trimite pompierii să verifice românii carantinaţi. Seful DSU Raed Arafat şi chestorul-şef de poliţie Bogdan Despescu au luat această decizie dupa ce politistii au refuzat controalele pe motiv că nu este atributia lor. Dezvăluirea a fost făcută de sindicatul Europol.
Alina Costache
24 dec. 2021, 16:16
MAI trimite pompierii să verifice românii carantinaţi. Poliţiştii au refuzat să facă controalele

Poliţiştii refuză să mai verifice persoanele carantinate. Urmare a refuzului acestora, la nivelul conducerii Ministerului Afacerilor Interne s-ar fi decis includerea pompierilor, jandarmilor și a altor categorii militare în activitatea de verificare a carantinaţilor.

Citeşte şi: Lucian Bode, previziuni sumbre înainte de Crăciun: peste 100.000 de români vor fi în carantină

„Cei care ocupă funcții politice în MAI, secretarii de stat Despescu și Arafat și-au activat „slugile” și le-au „asmuțit” împotriva populației.

După ce au văzut că polițiștii și-au studiat atent fișa postului și au constatat că nu au atribuții pe linia verificării persoanelor față de care s-a luat măsură carantinării/izolării, s-a instalat panica în MAI.

Rezolvarea însă a venit repede. Cei doi secretari de stat le-au impus, în mod ilegal, pompierilor să desfășoare activitățile de verificare a persoanelor carantinate.

Singura problemă, una „mică” de altfel, este că pompierii nici măcar nu au dreptul, conform legii. Cu alte cuvinte, pompierii vor ajunge să fie umiliți de orice carantinat care cunoaște legea și știe că doar în fața polițiștilor și jandarmilor are obligația de a se legitima”, a transmis Sindicatul Europol, pe Facebook.

Citeşte şi: Poliţiştii ameninţă cu blocarea activităţii după votarea bugetului pe 2022: E dovada clară că cei care ne conduc sunt imuni la proteste paşnice sau la dialog

Cosmin Andreica, lider EUROPOL, a explicat la Antena 3 că „pompierii nu au astfel de atribuții de a legitima persoane, ne vom afla în situația ridicolă în care doi pompieri în fața unei uși a unei persoane carantinate vor ajunge să sune la 112 pentru că persoana refuză să se legitimeze în fața lor”.

„Practic obligația de a se legitima există doar în fața polițiștilor, jandarmilor și a polițiștilor locali”, a mai spus Cosmin Andreica.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi