Maia Sandu şi Codruța Kovesi s-au întâlnit la Bruxelles: „Este un prim pas”

Maia Sandu şi Codruța Kovesi s-au întâlnit. Preşedintele Republicii Moldova întreprinde luni şi marţi o vizită oficială la Bruxelles, în timpul căreia va avea întrevederi cu oficiali de rang înalt din cadrul instituţiilor Uniunii Europene (UE), informează Deschide.md şi Moldpres.
Alina Costache
18 ian. 2021, 12:39
Maia Sandu şi Codruța Kovesi s-au întâlnit la Bruxelles:
Maia Sandu şi Codruța Kovesi s-au întâlnit la Bruxelles

Maia Sandu şi Codruța Kovesi, Procuror-şef al Parchetului European, s-au întâlnit la Bruxelles, cu o zi înainte.

În prima zi a vizitei, luni, Maia Sandu va avea întrevederi cu preşedintele Consiliului European, Charles Michel, cu preşedinta Comisiei Europene, Ursula Von der Leyen, cu Înaltul Reprezentat al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe şi Politică de Securitate, vicepreşedintele Comisiei Europene, Josep Borrell, potrivit Agerpres.

De asemenea, ea se va întâlni cu Johannes Hahn, Comisar European pentru Buget şi Administraţie, cu Didier Reynders, Comisar European pentru Justiţie şi cu Oliver Varhelyi, Comisar European pentru Vecinătate şi Politica de Extindere.

Citeşte şi: Francezii sunt supăraţi pe Laura Codruţa Kovesi. Aceasta susţine engleza ca unică limbă de comunicare la Parchetul European

Marţi, în a doua zi a vizitei oficiale, preşedintele Maia Sandu va avea întrevederi cu Alexander De Croo, prim-ministru al Regatului Belgiei, cu Majestatea Sa Regele Philippe al Belgiei şi cu David Maria Sassoli, preşedintele Parlamentului European.

De asemenea, Maia Sandu va avea o serie de întrevederi cu membri ai Parlamentului European şi cu alţi demnitari europeni de rang înalt.

Maia Sandu şi Codruța Kovesi s-au întâlnit la Bruxelles

Duminică, înainte de vizita oficială, Maia Sandu a avut o întrevedere cu Laura Codruţa Kovesi, procuror-şef al Parchetului European.

Citeşte şi: Codruţa Kovesi: „Nu avem ţări curate în Europa. Va fi un risc mai mare pentru fraude”

Am avut astăzi, la Bruxelles, o întrevedere cu Laura Codruța Kövesi, Procuror-șef al Parchetului European. Am discutat despre nevoia de a impulsiona reformele din sistemul justiției în Republica Moldova.

De asemenea, ne-am manifestat interesul reciproc de a stabili o relație de colaborare între Parchetul European și instituțiile de combatere a corupției din Republica Moldova. Este un prim pas pentru a iniția și a desfășura activități comune în ceea ce privește combaterea contrabandei și a spălării de bani.„, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.

Am avut astăzi, la Bruxelles, o întrevedere cu Laura Codruța Kövesi, Procuror-șef al Parchetului European. Am discutat…

Publicată de Maia Sandu pe Duminică, 17 ianuarie 2021

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie „la cald” imediat după FCSB – FC Botoșani. „A plecat din România!”. Exclusiv
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
Orașul european în care chiria pornește de la 237 de euro. Este pe locul doi în topul destinațiilor pentru muncă
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Ianis Hagi, în dubiu pentru națională! De ce a ratat startul sezonului și ce urmează pentru mijlocaș
MediaFlux
Horoscop 18 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine are parte de certuri, bani pierduți și surprize neașteptate
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat