Makaveli, despre armele găsite la el acasă, în dosarul finanțării lui Călin Georgescu: ” Sunt recuzită, am jucat în filmul ‘Sfântul’ ”

Influencerul Makaveli, al cărui domiciliu a fost percheziționat în dosarul finanțării lui Călin Georgescu, a dezvăluit de unde are armele găsite de anchetatori.
Irina Dumitrescu
28 mart. 2025, 08:44
Makaveli, despre armele găsite la el acasă, în dosarul finanțării lui Călin Georgescu: ” Sunt recuzită, am jucat în filmul 'Sfântul' ”

Virgil-Alexandru Zidaru, cunoscut drept Makaveli pe rețelele de socializare, ar fi primit de la Bogdan Peșchir (PogPR) 52.031,37 de dolari, sub formă de cadouri plasate pe TikTok. Informația apare în referatul de arestare a lui Peșchir, conform căruia banii au fost oferiți în schimbul susținerii lui Călin Georgescu.

Makaveli a declarat că banii primiți de la BogPR nu au fost condiționați de susținerea vreunei candidat și că nu este ilegal să primești bani pe TikTok. Influencerul susține că suma primită este mult mai mică față de cea prezentată de procurori, în condițiile în care platforma reține un procent important din donațiile practicate între utilizatori.

În dosarul finanțări campaniei lui Georgescu, anchetatorii au percheziționat inclusiv locuința lui Makaveli, unde au găsit, conform unor imagini apărute în presă, mai multe arme: pistoale, o macetă, cuțite și tonfe.

Citește și Vlad Pascu rămâne în arest preventiv încă 60 de zile. Decizia este definitivă

Influencerul susține că procurorii, în urma perchezițiilor, au ridicat de la el de-acasă două telefoane, un pistol de airsoft și două tonfe, care ar fi rămas la el după ce a jucat în două filme!

”Au luat două telefoane, împreună cu două tonfe și un pistol airsoft care erau din recuzita filmului ‘Sfântul’, se poate viziona și pe Youtube. Iar baioneta de război face parte din recuzita filmului ‘Ferestre întunecate’. Recuzita de militar din al Doilea Război e tot acasă. În rest, absolut nimic”, a declarat, pentru fanatik, Makaveli.

Pe de altă parte, Makaveli spune că se simte șicanat de autorități după ce a intrat pe lista ”suspecților de serviciu” în scandalul anulării alegerilor.

”Am fost audiat de cinci ori până acum în diverse dosare ce țin de anularea alegerilor și o data călcat de mascați, șicanat mereu de poliție în trafic, amenzi banale pe motiv că nu traversam prin locul corect, și multe altele.

Tot căutând probe, cred că s-au hotărât ca pe final să tragă de păr treaba cu tiktokerii, asta fiind tot ce le-am mai rămas în a putea da o explicație la ce s-a întâmplat. O bazaconie.

Ministru de Interne spune mereu ca el nu știe nimic niciodată. Primul ministru, la fel, nu știe nici el nimic niciodată, par așa, mirați, ca într-un teatru de comedie. Unul nu știe, altul nu poate, iar restul nu se pricep”, spune el.

Citește și Gino Iorgulescu îşi pregăteşte plecarea din România, după ce fiul său, Mario, a fost condamnat în primă instanţă la 8 ani de închisoare. Şeful LPF a cerut insolvenţa ultimelei firme pe care o are

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Celebra campioană olimpică confirmă că nu mai are mult de trăit. E bolnavă de cancer, la doar 38 de ani. „Nu vă spun când mor, dar am alarma programată”
Capital.ro
Teste obligatorii de vedere. Acești șoferi vor fi verificați mai des, la fiecare 3 ani. Se dă lege în țara cu peste un milion de români
Playtech.ro
Sfântul Ion sau Sfântul Ioan? Cum spunem corect, de fapt?
Adevarul
Venezuela, sub noua conducere: militari în stradă și presiune din SUA. Ce condiții impune Trump președintelui interimar
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend