Mama vitregă a lui Bogdan Peșchir dezvăluie planul autorităților: „Unul din procurori ar fi zis că e bine să fie în arest, măcar până trec alegerile”

Mama vitregă a lui Bogdan Peșchir rupe tăcerea și susține că arestarea preventivă a fiului său este abuzivă și dorită de autorități până după încheierea alegerilor prezidențiale din mai 2025.
Irina Dumitrescu
02 apr. 2025, 20:18
Mama vitregă a lui Bogdan Peșchir dezvăluie planul autorităților: „Unul din procurori ar fi zis că e bine să fie în arest, măcar până trec alegerile”
Mama vitregă a lui Bogdan Peșchir dezvăluie planul autorităților: „Unul din procurori ar fi zis că e bine să fie în arest, măcar până trec alegerile” (Sursă foto stânga : Inquam)

Mama vitregă a lui Bogdan Peșchir, Angela, a vorbit despre dosarul tânărului acuzat că ar fi finanțat ilegal campania lui Călin Georgescu, dorind prin acest lucru să îi motiveze pe internauți să îl susțină pe fostul candidat la alegerile prezidențiale.

Mama lui Bogdan Peșchir, revoltată de ce i se întâmplă fiului său

Angela numește minciuni acuzațiile aduse la adresa lui Bogdan Peșchir și arată că era în București atunci când informațiile despre fiul său vitreg au început să apară pe internet. Totuși, nu a putut să scrie nimic și spera să fie contactată de instituții de presă, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

„Eu sunt foarte supărată. În decembrie (în perioada alegerilor, n.r.) eu eram chiar în București. Atunci au început să apară pe internet, toate pozele acelea cu el, cu casa lui. Multe minciuni pe care eu le vedeam dar nu puteam să scriu nimic. Mă întrebam de ce nu au venit să ne întrebe care e adevărul, de ce nu ne-a contactat nimeni.

Citește și : Bogdan Peșchir, finanțatorul lui Călin Georgescu, rămâne în arest preventiv

A apărut și numele meu acolo. Unii s-au grăbit să-și șteargă conturile de Facebook, dar noi nu avem ce să ascundem. Ce să ascunzi? Dacă interesa pe cineva adevărul, putea să ne contacteze. Să te uiți și să vezi atâtea minciuni, fără ca tu să poți să reacționezi…  S-au luat câteva informații și s-au făcut câte o bombă, dar așa ceva nu se face”, arată mama lui Bogdan Peșchir pentru FANATIK.

Planul autorităților ar fi reținerea lui BogPR până după alegeri

Aceasta dezvăluie care este planul secret al autorităților și arată că fiul său este un deținut politic, asemănându-l celor din perioada comunistă. Angela spune că fiul său a fost foarte cooperativ cu autoritățile și susține că acesta va rămâne în arest până după alegeri.

„Așteptăm audierea de azi (miercuri, 2 aprilie, n.r.). Eu sunt, poate, cea mai optimistă persoană din lume, având în vedere situația din România. De-a lungul anilor, au ajuns multe persoane nevinovate în pușcărie. Mai ales pe vremea comunismului, când te condamnau doar pentru că citeai din Biblie. Nu mă pot pronunța, sincer, dar e destul de grav.

Când i-au făcut percheziția aia amănunțită, au vorbit cu el, iar Bogdan le-a arătat toate portofelele. Erau 24 de portmonee, el putea să le arate doar două, că nu știau ei (procurorii, n.r.). O persoană prea sinceră este Bogdan. A fost deschis, a mers mereu la București, a colaborat și dintr-odată apari cu mascații la ușă? De aici se vede că lucrurile au ajuns la extrem.

Citește și : Ameninţările avocatului lui Bogdan Peşchir (BogPR): „Departamentul de Justiţie al Statelor Unite a luat deja legătura cu noi, iar lucrurile vor merge într-o altă direcţie. Cine nu vrea să înţeleagă, va plăti cu vârf şi îndesat”

Probabil, la un moment dat s-a schimbat planul. Am înțeles că unul din procurori ar fi zis că e bine să fie Peșchir în arest, măcar până trec alegerile. Nu au găsit dovezi nici până acum. Să scornească, e posibil, că la inventat sunt foarte pricepuți”, mai transmite mama lui Bogdan Peșchir.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Căutat prin Europol, Emil Gânj a contestat mandatul de arestare. Cum a ajuns criminalul din Mureș să lupte cu legea, din ascunzătoare
Capital.ro
S-a aflat secretul lui Călin Georgescu. Cum i-a cucerit, de fapt, pe românii din străinătate: Rămânem fideli
Playtech.ro
Facturi mai mari la încălzire, de la 1 noiembrie. Estimări pentru o garsonieră şi un apartament cu două camere
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Sedativul pe care Ștefania Szabo și l-ar fi injectat înainte să moară ar fi cel care i-a adus sfârșitul și lui Michael Jackson. Ies la iveală NOI detalii absolut ȘOCANTE: „Într-o lună câte 32 de...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un alt deces în lumea medicală! Ștefan Sînpetru, managerul Spitalului de Pneumoftiziologie Brăila, s-a stins din viață
iamsport.ro
S-a furat un Rolex din vestiarul FCSB! Antrenorul a intervenit pentru a calma situația: ”Mi se pare incredibil”
MediaFlux
Urmează o schimbare bruscă de vreme. ANM face anunțul neașteptat
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara