Manchester United a învins-o pe Arsenal în marele derby din Anglia

Manchester United a învins-o pe Arsenal în marele derby din Premier League. Diavolii Roşii au câştigat cu 2-1 la capătul unui meci în care tunarii au ratat din toate poziţiile. Cu această victorie, trupa lui Sir Alex Ferguson se menţine pe locul 2 în clasament, la 3 puncte în spatele liderului Manchester City.

23 ian. 2012, 08:33

Arsenal Londra a fost tot meciul în cursa de urmărire a marii rivale. Tunarii au început cursa de urmărire în repriza secundă după ce Valencia a deschis scorul pentru „Diavolii Roşii” în prelungirile primei părţi.

Gogheterul sezonului de la Arsenal, Van Persie a egalat în minutul 71. Atât Manchester cât şi Arsenal s-au întrecut în ratari.

Tunarii au trecut pe lângă gol prin Van Persie, Ramsey şi Chamberlain. Welbeck a anunţat golul doi al diavolilor încă din minutul 63, atunci când şutul său a fost scos de pe linia porţii de Mertesacker. El nu a mai ratat ţinta în minutul 81 atunci când a marcat golul victoriei pentru Manchester United.