Manda: A fost solicitat Secretariatului General al Senatului să sporească măsurile de securitate până la sfârşitul acestei sesiuni

Biroul permanent al Senatului a solicitat Secretariatului General al acestei Camere să sporească măsurile de securitate până la sfârşitul acestei sesiuni parlamentare şi să prezinte, într-o săptămână, o analiză cu astfel de măsuri incluse în regulamentele parlamentelor unor ţări europene, a anunţat vicepreşedintele acestui for, Claudiu Manda (PSD).
Iulian Tudor
25 iun. 2018, 12:46
Manda: A fost solicitat Secretariatului General al Senatului să sporească măsurile de securitate până la sfârşitul acestei sesiuni

„Am solicitat Secretariatului General al Senatului să sporească măsurile de securitate până la sfârşitul acestei sesiuni parlamentare şi dacă vorbim de prelungirea sesiunii parlamentare în aşa fel încât evenimentele pe care le-am avut săptămâna trecută să nu se mai repete. Am mandatat staff-ul prin decizia Biroului permanent şi personalul Senatului să evite astfel de situaţii. (…) Situaţia de data trecută sub pretextul de a fi vizitator şi a vizita Parlamentul, când cei care au venit şi s-au tăvălit prin faţa plenului de la Camera Deputaţilor, nu cred că o să se mai întâmple. Am mai cerut un lucru staff-ului să ne prezinte până la următoarea şedinţă a Biroului permanent o analiză privind situaţia din parlamentele ţărilor din Europa – Germania, Marea Britanie, Franţa, Italia şi Parlamentul European să vedem cum sunt tratate acolo astfel de momente şi dacă au instrumente în regulamentele de acolo pentru a preveni astfel de situaţii”, a spus Manda luni, după şedinţa conducerii Senatului.

Întrebat dacă comportamentul parlamentarilor români este similar celor din Parlamentele ţărilor enumerate, Manda a arătat: „Dacă ne uităm la unii dintre ei, sunt sigur că în parlamentele la care am făcut referire nu sunt colegi care vin cu portavoce, videoproiector şi cred că lucrurile acestea ar trebui evitate, dincolo de situaţia de săptămâna trecută în care, stând lângă cei care protestau şi se tăvăleau pe jos, un deputat USR spunea că ‘sunt vizitatori şi e dreptul lor să viziteze'”.

Nouă persoane au protestat, miercurea trecută, aproximativ o oră, pe holul Parlamentului, faţă de modificarea Codului de procedură penală, în timpul discursului din plen al premierului Viorica Dăncilă, care prezenta stadiul procesului de pregătire pentru preluarea de către România a preşedinţiei semestriale a Consiliului UE în ianuarie 2019.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka reacționează în scandalul momentului. Ce a spus sportiva după ce a fost acuzată că ar avea ”un nivel ridicat de testosteron”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Dispozitivul care creşte temperatura în casă dacă ai sobă. Consumi mai puţine lemne aşa
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Mai multe zile libere plătite pentru tineri. S-a dublat limita pentru programele de internship
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu