Manelist implicat în fraudele imobiliare de la Craiova

Un cântăreţ de manele se află printre cele patru persoane audiate, miercuri, la Craiova, de către procurorii DIICOT în cazul fraudelor imobiliare în urma cărora au fost înşelate 30 de persoane, prejudiciul fiind de 1,5 milioane de euro.
Romania TV
02 nov. 2011, 12:41
Manelist implicat în fraudele imobiliare de la Craiova

Conform procurorului-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial (DIICOT) Craiova, Adrian Glugă, printre cele patru persoane ridicate de procurorii DIICOT şi acuzate de constituire a unui grup infracţional şi înşelăciune se află şi Nelu Anca, cântăreţ de manele, cunoscut sub numele de „Nelu de la Craiova”.

Alături de Nelu Anca a fost ridicat şi Costinel Silviu Diculescu, care a constituit gruparea infracţională alături de alte două persoane.

„Am primit reclamaţii de la circa 30 de persoane care s-au plâns că Diculescu (n.r. – Costinel Silviu Diculescu) se dădea drept agent imobiliar şi ademenea oamenii că le ridică case la ieşirea din Craiova, cu circa 70.000 de euro. Oamenii au făcut credite la bancă, dar au fost înşelaţi”, a declarat procurorul Adrian Glugă. El a precizat că în acest caz sunt audiate de procurori patru persoane.

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Craiova au anunţat, miercuri, că fac cercetări în cazul a patru persoane acuzate de constituirea unui grup infracţional şi înşelăciune.

Conform sursei citate, Costinel Silviu Diculescu, împreună cu alte persoane, au constituit o grupare infracţională care acţiona în municipiul Craiova, având drept scop obţinerea de beneficii financiare substanţiale prin inducerea în eroare a mai multor persoane, în urma încheierii unor contracte de vânzare-cumpărare cu privire la imobile situate într-o zonă rezidenţială.

Astfel, Diculescu se prezenta drept dezvoltator imobiliar, calitate în care a negociat şi a semnat mai multe antecontracte de vânzare-cumpărare cu persoane fizice şi juridice, având ca obiect vânzarea unor suprafeţe de teren intravilan, situate în comuna Malu Mare, judeţul Dolj, pe care bărbatul se obliga să construiască un imobil pentru 70.000 de euro.

În realitate, deşi a încasat integral preţul, Diculescu nu a mai încheiat contractele de vânzare-cumpărare şi nici nu a predat imobilele, o parte dintre acestea fiind indisponibilizate, înstrăinate către terţi sau ipotecate pentru garantarea unor credite.

Prin această modalitate membrii grupării au indus în eroare aproximativ 30 de părţi vătămate, prejudiciul produs fiind de 1.500.000 de euro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Mama lui Vlad Pascu vrea ca datoriile și penalitățile uriașe pe care le-a acumulat să fie suspendate. Se plânge că riscă să fie executată silit
Capital.ro
Plata CASS pentru pensii ar putea fi modificată. Avertisment pentru pensionari: Nu veți primi banii înapoi!
Playtech.ro
Codul Rutier 2026: parcarea ilegală te poate costa peste 1.000 de lei. Unde nu ai voie să oprești nici măcar câteva minute
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Amenzi duble pentru cei care stau la bloc. Cât plătești acum dacă îți deranjezi vecinii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi