Manifestaţie Anonymous împotriva austerităţii în apropiere de Palatul Buckingham

Sute de membri ai grupului de hackeri Anonymous, care purtau masca reprezentându-l pe Guy Fawkes, au manifestat marţi împotriva austerităţii, în apropiere de Palatul Buckingham, reşedinţa de la Londra a reginei Elisabeta a II-a, porivit manifestanţilor.
Romania TV
06 nov. 2013, 07:08
Manifestaţie Anonymous împotriva austerităţii în apropiere de Palatul Buckingham

Manifestanţii au aruncat cu sticle în direcţia unor poliţişti în ţinută antirevoltă, iar un foc a fost aprins în exteriorul Palatului.

„Au început să strige la noi «înapoi, înapoi» şi să ne împingă”, a declarat o manifestantă, Ceylan Hassan.

„Un foc fost a fost aprins în partea dreaptă a monumentului, iar oamenii au început să arunce cu obiecte”, a adăugat ea.

Manifestaţia a fost organizată în cadrul campaniei mondiale „Un milion de măşti” a grupului, mitinguri similare având loc în Japonia, Australia şi Noua Zeelandă.

Evenimentul a fost organizat cu ocazia comemorării Nopţii de foc (Bonfire Night) în Marea Britanie, pe 5 noiembrie 1605, data eşecului Complotului prafului de puşcă (Gunpowder Plot), prin care Guy Fawkes a încercat, fără rezultat, să răstoarne Parlamentul de la putere şi să instaureze o monarhie catolică.

Masca reprezentând faţa lui Fawkes este simbolul mişcării internaţionale de protest.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Destinația de vacanță spectaculoasă aleasă de Ioana, fiica lui Ion Țiriac. Prețurile nu sunt mici, dar românii adoră să vină aici
Capital.ro
A murit un mare artist al României. Muzica sa ne va rămâne în suflet: Un model pentru noi toți, cei rămași singuri, împietriți în durere
Playtech.ro
Grupa 2 de muncă. Cum se calculează în 2026 şi ce se ia în considerare
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Fenomenul meteo El Niño, mai aproape. Ar putea declanşa o încălzire globală record
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj