Manifestaţii la Barcelona înainte de alegeri naţionale împotriva partidului de extremă-dreapta

Sute de persoane au manifestat la Barcelona în semn de protest faţă de Vox, un partid de extremă dreapta, înaintea alegerilor naţionale prevăzute luna viitoare. Regele Spaniei, Felipe, a vizitat Catalonia, stârnind astfel critici la adresa suveranului.
Sânziana Stancu
24 mart. 2019, 09:33
Manifestaţii la Barcelona înainte de alegeri naţionale împotriva partidului de extremă-dreapta

Sute de persoane au manifestat la Barcelona în semn de protest faţă de Vox, un partid de extremă dreapta, înaintea alegerilor naţionale prevăzute luna viitoare, relatează The Associated Press.

Protestatarii au ieşit duminică pe străzile din Barcelona pentru a protesta împotriva unei vizite a regelui Spaniei Felipe al V-lea în regiunea Cataluniei, care a vrut să se separe, în 2017, de Spania.

Regele a devenit o figură controversată  în Catalonia, după ce a avut o intervenție politică în timpul crizei de secesiune, când i-a numit pe liderii pro-independență ca fiind iresponsabili și nedemocratici.

Felipe a vizitat duminică capitala regională şi a participat la o cină, unde a avut o întâlnire cu reprezentanţi ai  industriei de telefonie mobilă, potrivit El Pais.

Supăraţi de atitudinea suveranului, separatiștii catalani au ars fotografii ale acestuia și au blocat mai multe drumuri ce dus spre centrul Barcelonei.

Citeşte şi Atenţionare de călătorie pentru Spania, sunt anunţate demonstraţii la Barcelona

Prezența regelui în Barcelona a intervenit într-un moment delicat pentru politica spaniolă, în timp ce doisprezece lideri separatiști catalani sunt judecați la Madrid pe tema independenței.

Primul ministru socialist spaniol, Pedro Sanchez, a convocat alegeri anticipate în 28 aprilie, după ce partidele pro-independente catalane s-au alăturat partidelor de opoziție în legătură cu proiectul de lege privind bugetul din 2019.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Bomba zilei în SuperLiga: Marius Baciu, noul antrenor al FCSB! Prima reacție a lui Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
Consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără rezultat. Nicușor Dan: Vom continua până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală
Playtech.ro
Cât costă un metru pătrat de teren extravilan lângă București în 2026. Zonele unde prețurile au explodat
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Pensie în 2026. Cum îți verifici vechimea în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limita de vârstă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi