MApN a distribuit 634 de tone de ajutoare sinistraţilor

Elicoptere şi autocamioane militare au distribuit, până vineri la prânz, de la începutul operaţiunilor de sprijin umanitar, 634 tone de alimente, apă şi haine populaţiei izolate din 149 localităţi din centrul şi sudul ţării, în baza solicitărilor de la administraţia publică locală, informează MApN.
Romania TV
17 feb. 2012, 19:41
MApN a distribuit 634 de tone de ajutoare sinistraţilor

Ministerul precizează că personalul acestuia continuă să acţioneze, vineri, pentru transportul alimentelor şi bunurilor de strictă necesitate şi ajutorarea persoanelor aflate în localităţi afectate de ninsorile abundente.

„Astfel, au fost executate 239 de misiuni umanitare, dintre care 175 cu autocamioane DAC 665 T, 12 transporturi cu aeronave C-27J Spartan, trei cu aeronava C-130 Hercules şi 57 cu elicoptere IAR-330 PUMA. Ajutoarele umanitare au fost oferite de persoane fizice şi juridice, de asociaţii şi patronate ale producătorilor din industria alimentară, precum şi de personalul armatei, în centrele de colectare deschise de Ministerul Apărării Naţionale în Bucureşti şi în garnizoane de pe cuprinsul întregii ţări. Centrul de coordonare a podului aerian, constituit la Flotila 90 Transport Aerian din Otopeni, din ordinul ministrului Apărării Naţionale Gabriel Oprea, a planificat şi astăzi, 17 februarie, zboruri cu aeronave C-130 Hercules şi C-27J Spartan pentru a prelua 19 tone de produse alimentare aflate în centrul de tranzit de la Timişoara. Acestea vor fi transportate de pe aeroportul din Timişoara la Bucureşti, de unde vor fi distribuite, terestru sau aerian, către populaţia aflată în localităţile afectate de ninsori”, se arată în comunicatul MApN.

MApN menţionează că trei elicoptere IAR-330 PUMA de la Flotila 90 Transport Aerian din Otopeni au transportat, vineri, 2,8 tone tone de alimente la Mânăstirea Cârnu şi în localitatea Coşirna, din judeţul Buzău. De asemene, alte trei elicoptere IAR-330, aparţinând Flotilei 86 Aeriană de la Feteşti, au transportat peste trei tone de alimente de la aeroportul Mihail Kogălniceanu către localităţile Frecăţei, Ciocile şi Măraşu din jud. Brăila. De la Flotila 95 Aeriană de la Bacău, trei elicoptere IAR-330 PUMA au transportat 2,6 tone de alimente către localităţile Măgura, Bahnele şi Gura Caliţei, din judeţul Vrancea.

O aeronavă C-27J Spartan de la Flotila 90 Transport Aerian din Otopeni a făcut un zbor umanitar, de la Cluj-Napoca la Bucureşti, pentru salvarea vieţii unei persoane care a necesitat tratament medical de urgenţă în Capitală. Trei elicoptere IAR-330 PUMA sunt pregătite la Otopeni, Bacău şi Mihail Kogălniceanu, pentru a executa misiuni de evacuare medicală de urgenţă, menţionează Ministerul.

Detaşamente de militari aparţinând Diviziilor 1, 2 şi 4 Infanterie transportă, vineri, cu 36 de autocamioane, 86 tone de alimente şi produse de strictă necesitate, din centrele de colectare ale armatei, către localităţi din judeţele Buzău, Vrancea, Ialomiţa, Călăraşi, Prahova şi Giurgiu. Armata a intervenit şi acţionează în continuare, terestru şi naval, în judeţele din Muntenia, Dobrogea şi sudul Moldovei, pentru salvarea vieţilor puse în pericol şi pentru deszăpezirea căilor de acces. Astfel, în jud. Buzău, detaşamente de militari din Divizia 2 Infanterie acţionează, cu mijloace tehnice, pentru deblocarea căilor de acces din zona localităţilor Săgeata, Ţinteşti, Cilibia, Pogoanele, Scărlăteşti, iar între localitatea Cilibia şi C.A. Rosetti, militarii au acţionat pentru deszăpezirea căii ferate”, precizează MApN.

Ministerul informează că în judeţul Brăila, militari din cadrul Brigăzii 10 Geniu şi Diviziei 2 Infanterie acţionează pentru deblocarea căilor de acces şi deszăpezirea locuinţelor din satul Odăieni, din comuna Ciocile.

„Militari din Batalionul 235 sprijin Logistic din Târgovişte au transportat cu două autocinsterne apă potabilă pentru locuitorii cartierului Schela Mare din municipiul Moreni. Remorcherul maritim de salvare «Grozavul» continuă operaţiunea de spargere a gheţii pe canalul navigabil al Dunării, între porturile Tulcea şi Sulina, urmând să încheie misiunea în noaptea de vineri spre sâmbătă. Ministerul Apărării Naţionale monitorizează situaţia din ţară, prin structura de specialitate a Statului Major General, şi are pregătiţi în permanenţă 8.000 de militari şi aproape 2.000 de mijloace tehnice, potrivit ordinului ministrului Apărării Naţionale Gabriel Oprea, pentru a interveni de urgenţă în sprijinul autorităţilor publice locale şi centrale, în limitarea efectelor ninsorii şi viscolului şi salvarea vieţilor omeneşti”, se mai arată în comunicat.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Cristina Demetrescu anunță care este, de fapt, legătura astrologiei cu divinitatea: ”Stelele sunt de la Dumnezeu!”
Capital.ro
Decizie pentru cei care transferă bani. S-a introdus o nouă obligație legală. Se trimite declarație
Playtech.ro
Ce se întâmpla în spatele lui Vladimir Putin în timpul discursului din Piața Roșie. Marea paradă, umbrită de frica rușilor FOTO
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
O româncă din Germania spune că i-a fost anulată cererea de credit din cauza instabilității politice din România
wowbiz.ro
Ionel Ganea, grav accident rutier! Fiul său, transportat în stare critică cu elicopterul SMURD
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Înșelătoria din supermarket care te lasă fără bani. Toți clienții sunt în pericol
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Au venit pentru o nuntă, dar au ars pe marginea drumului. Destinul sfâșietor al unei familii întoarse din Italia
Cancan.ro
ZODIA care își va găsi sufletul-pereche în luna mai 2025. Mihai Voropchievici: 'Fii deschis iubirii!'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dezvăluirea care zguduie România toată. Florin Călinescu a spus adevărul: Pe ruși și pe americani...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
VIDEO Cine e, de fapt, Papa Leon al XIV-lea. Papa Francisc a făcut dezvăluiri despre el: "Este foarte calm, dar..."
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Pensionarii pierd 1.350 lei de la stat. Banii care nu se mai dau în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cât costă cazarea la hotelul de lux al Simonei Halep, din Mamaia