MApN anunţă noi fake-news-uri legate de instituirea stării de mobilizare în România

MApN prezintă, duminică, noi dezinformări şi informaţii false pe subiecte de securitate şi apărare, distribuite în mediul online, privind restricţionarea circulaţiei bărbaţilor cu vârste între 18 şi 65 de ani, ca urmare a instituirii stării de mobilizare şi retragerea totală a militarilor americani din România.
Filip Stan
25 mai 2025, 22:38
MApN anunţă noi fake-news-uri legate de instituirea stării de mobilizare în România

”Semnalăm două noi încercări de dezinformare, pe subiecte care vizează apărarea şi securitatea naţională, distribuite în diferite platforme de comunicare digitală. Prima dintre acestea foloseşte un aşa-zis „comunicat MApN”, distribuit prin platforma WhatsApp. „Documentul” este redactat într-o formă care încearcă să imite un comunicat de presă al MApN şi anunţă restricţionarea circulaţiei cetăţenilor de sex masculin cu vârste între 18 şi 65 de ani, ca urmare a instituirii stării de mobilizare în România, în urma unei aşa-zise decizii recente a CSAT”, arată Ministerul Apărării într-un comunicat.

Avertisment MApN despre fakenews-ul de pe TikTok privind trimiterea de militari români în Ucraina. ”Încercări de a spori teama generată de război”

Ministerul dezminte categoric autenticitatea acestui document. ”Acesta nu a fost emis de Ministerul Apărării Naţionale şi conţine informaţii false şi alarmiste, menite să creeze panică şi confuzie în rândul populaţiei. Comunicatele MApN pot fi consultate pe pagina oficială de internet a instituţiei. Adevăratul comunicat înregistrat cu numărul 46 a fost emis de Biroul de presă al MApN la data de 19 februarie şi se referă la un cu totul alt subiect decât cel conţinut de documentul falsificat”, subliniază instituţia.

”Cu privire la această dezinformare, care continuă seria de acţiuni menite a spori teama generată de războiul de agresiune pe care Federaţia Rusă îl desfăşoară în prezent în Ucraina, Ministerul Apărării Naţionale va sesiza cu celeritate autorităţile judiciare, în temeiul art. 404 (2) din Codul penal – Comunicarea de informaţii false, care prevede: „Comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora, dacă prin aceasta se pune în pericol securitatea naţională, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.”, arată MApN în comunicat.

Potrivit Ministerului Apărării, o a doua acţiune de dezinformare, distribuită pe platformele TikTok, YouTube şi Facebook, face referire la aşa-zise „decizii” oficiale comunicate de autorităţile SUA cu privire la retragerea totală a militarilor americani dislocaţi în România, inclusiv la retragerea sistemului antirachetă Aegis Ashore dislocat de Armata SUA în Baza 99 Deveselu.

”Aceste informaţii sunt false şi nu au niciun fundament real. Militarii dislocaţi de Armata Statelor Unite ale Americii în România, ca parte a măsurilor de consolidare a flancului estic al NATO, în baza parteneriatului strategic dintre Statele Unite şi România îşi desfăşoară activitatea normal. Sistemul antirachetă Aegis Ashore de la Deveselu îşi desfăşoară, de asemenea, activitatea în parametrii planificaţi, ca parte a scutului antibalistic al Alianţei Nord-Atlantice”, menţionează MApN. De altfel, Ambasada SUA la Bucureşti a transmis recent un mesaj prin care se subliniază că instalarea acestui sistem „a sporit securitatea şi capacitatea de descurajare pe flancul estic al NATO. Colaborarea dintre forţele americane şi române la Deveselu demonstrează puterea alianţei noastre şi angajamentul nostru comun faţă de stabilitatea regională. Prin prezenţa sa în România, Aegis Ashore contribuie nu numai la protejarea aliaţilor noştri, ci şi la consolidarea puterii şi a securităţii Americii”, arată instituţia.

VIDEO George Simion cheamă lumea la proteste şi ameninţă din nou cu anticipatele: „Murim cu ei de gât. Vă găsim și în gaură de şarpe”

Potrivit ministerului, ”din analiza mediului informaţional, este de aşteptat ca acţiuni de dezinformare de acest gen, care vizează subiecte de securitate şi apărare naţională, să continue şi în perioada imediat următoare”.

”Aceste acţiuni de manipulare servesc doar scopului de a întreţine o stare de teamă şi confuzie în rândul opiniei publice din România, în contextul agresiunii armate pe care forţele Federaţiei Ruse o desfăşoară împotriva Ucrainei. Recomandăm tuturor utilizatorilor din România care folosesc platformele de comunicare digitală să manifeste prudenţă înainte de a redistribui informaţii pe aceste subiecte, care au caracter alarmist, senzaţionalist sau care pot genera panică. Veridicitatea acestor informaţii poate fi cu uşurinţă verificată din surse oficiale”, ma spune MApN.

 

DailyBusiness
Ministerul Economiei a rămas fără bani pentru plata salariilor. Radu Miruță confirmă: ”Problema afectează și angajații ANPC”
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
„Îmi pun mari semne de întrebare!”. Marius Șumudică, îngrijorat de ce se întâmplă la FCSB
Capital.ro
Statul vrea bani de la români. Trebuie să achitați minim 500 de lei începând de vineri. Termenul final este 12 septembrie
Playtech.ro
Unde sunt făcute lactatele 'Cămara Noastră' de la Lidl? Fabrica are o istorie aparte
Adevarul
COVID-19 revine în forță la început de an școlar: „Avem o creștere de peste 80% pe săptămână”. Simptome neobișnuite la copii
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Ioana Tufaru, găsită inconștientă în casă
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Ministrul Educației a anunțat când începe școala. Mesaj pentru părinți
Cancan.ro
Anatolie, un tânăr de 32 de ani, a fost dat dispărut pe 11 august 2025. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
iamsport.ro
Bombă! FCSB a făcut o ofertă uriașă pentru un jucător de la Eintracht Frankfurt
MediaFlux
Peste jumătate de milion de români pregătiți să plece din țară în următoarele 12 luni. Guvernanții i-au învins
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
Dacă o persoană nouă te curentează la prima atingere, iată ce înseamnă