Marcel Boloş, interimar la Ministerul Dezvoltării după ce Klaus Iohannis a semnat demisia lui Adrian Veştea

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretul prin care a luat act de demisia ministrului Dezvoltării, Adrian Veştea, în urma alegerilor în care acesta a câştigat funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov.
Mircea Filipescu
20 nov. 2024, 12:06
Marcel Boloş, interimar la Ministerul Dezvoltării după ce Klaus Iohannis a semnat demisia lui Adrian Veştea

Totodată, Iohannis l-a desemnat pe Marcel Boloş, actualul ministru al Finanţelor, ca ministru interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.

Într-un comunicat emis de Administraţia Prezidenţială, se precizează că decretul semnat de preşedinte constată încetarea funcţiei de membru al Guvernului a lui Adrian Veştea, care a ocupat funcţia de ministru al Dezvoltării, lucrărilor publice şi administraţiei. În urma acestui demers, Veştea va prelua oficial mandatul de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov, funcţie pe care o deţinea şi înainte de numirea în Guvern.

În cadrul unei conferinţe de presă susţinute marţi, Adrian Veştea a detaliat realizările mandatului său de ministru, subliniind că investiţiile au fost punctul central al activităţii sale.

„Dacă ar fi să caracterizez, printr-un singur cuvânt, mandatul meu de ministru, acela ar fi investiţii! În perioada 2023-2024, prioritară a fost menţinerea deschisă a tuturor şantierelor iniţiate anterior, dar şi demararea de noi investiţii!”, a declarat Veştea.

Citeşte şi: Cheltuielile efectuate de Administraţia Prezidenţială în timpul mandatului lui Klaus Iohannis, verificate de Parlament

Ministrul a mai menţionat că, în cadrul Programului Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”, în ultimele 17 luni au fost semnate 2.527 de noi contracte, cu o valoare totală de 31 miliarde de lei, iar în prezent sunt în derulare 3.971 de contracte, în valoare de peste 47 miliarde de lei. De asemenea, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Locală, din iunie 2023 până în prezent, au fost finalizate 1.070 de obiective, iar în total 8.946 de obiective au fost finalizate de la începutul programului.

În plus, Adrian Veştea a evidenţiat progresele înregistrate la nivelul Companiei Naţionale de Investiţii (CNI), care a recepţionat 400 de obiective de investiţii, cu o valoare totală de peste 3,21 miliarde de lei, în domenii esenţiale precum infrastructura publică, educaţie, sănătate şi sport. De asemenea, prin CNI, au fost semnate 285 de noi contracte, în valoare totală de 4,34 miliarde de lei, incluzând proiecte notabile precum construirea stadioanelor „Gheorghe Hagi” din Constanţa şi „Nicolae Dobrin” din Piteşti.

Citeşte şi: EXCLUSIV Dan Diaconescu este sigur pe victoria lui Marcel Ciolacu în turul întâi al alegerilor prezidențiale: „Favoritul clar este tipul de la PSD” / „Poate să fie și un sac de cartofi, o pisică sau un cățeluș, el oricum iese pe locul întâi”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
Dan Negru se revoltă! Cere Guvernului să taie banii publici pentru fotbalul românesc: „E Domnul Goe al statului român: repetent mereu și, totuși, răsfățat”
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină pot plăti RCA-uri foarte diferite. Ce contează la calculul poliței
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
E oficial: scade prețul la motorină. Se aplică reducerea accizei cu 20%
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat