Marcel Ciolacu a anunţat candidaţii PSD pentru sectoarele 2 şi 5 în Bucureşti. Dan Cristian Popescu a rămas din nou pe dinafară!

Marcel Ciolacu a dezvăluit, miercuri, candidații PSD pentru primăriile din sectoarele 2 și 5 ale Capitalei. Conform anunțului său, Rareș Hopincă, actualul prefect al Bucureștiului, va candida pentru Sectorul 2, în timp ce Adrian Vigheciu, consilier general, va fi candidatul pentru Sectorul 5.
Filip Stan
27 mart. 2024, 20:11
Marcel Ciolacu a anunţat candidaţii PSD pentru sectoarele 2 şi 5 în Bucureşti. Dan Cristian Popescu a rămas din nou pe dinafară!
Marcel Ciolacu a anunţat candidaţii PSD pentru sectoarele 2 şi 5 în Bucureşti. Dan Cristian Popescu a rămas din nou pe dinafară!

Marcel Ciolacu a anunţat candidaţii PSD pentru sectoarele 2 şi 5 în Bucureşti. Premierul a explicat că aceste decizii au fost luate în urma consultărilor cu organizațiile locale ale PSD și că își asumă aceste alegeri.

„Aşa au hotărât organizaţiile. Îmi pare rău, îmi cer scuze, nu o să îi cert. Este o decizie politică, cu asta ne ocupăm, ne luăm deciziile politice în cadrul partidului. Este o decizie politică. După sondaje, părerea mea, să facem sondaje şi să nu mai facem alegeri. În funcţie de cine face sondajul pe acela îl numim. Atributul nostru, al partidului, este de a lua decizii politice”, a declarat premierul întrebat fiind de ce la Sectorul 2 a fost desemnat Hopincă și nu Dan Cristian Popescu.

Citeşte şi: Diana Şoşoacă vrea să candideze la Primăria Iaşi. „Faţă de toate infracţiunile pe care primarul le face!”

În ceea ce privește întrebările referitoare la alegerea unui candidat pentru Sectorul 2, Marcel Ciolacu a subliniat importanța sondajelor de opinie, sugerând că acesta ar trebui să fie factorul decisiv în alegerea candidaților. Cu toate acestea, el a confirmat că decizia finală este una politică și este luată în considerare părerea organizațiilor locale.

Citeşte şi: Horia Constantinescu intră în politică. Şeful ANPC candidează la Constanţa din partea Coaliţiei

Lista comună a Coaliției PSD-PNL pentru alegerile locale din București este acum completă, cu fiecare sector având un candidat desemnat. Marcel Ciolacu a menționat că medicul Cătălin Cîrstoiu va fi candidatul pentru Primăria Generală, iar ceilalți candidați pentru sectoare sunt deja stabiliți: George Tuță (PNL) pentru Sectorul 1, Rareș Hopincă (PSD) pentru Sectorul 2, Robert Negoiță (PSD) pentru Sectorul 3, Daniel Băluță (PSD) pentru Sectorul 4, Adrian Vigheciu (PSD) pentru Sectorul 5 și Ciprian Ciucu (PNL) pentru Sectorul 6.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Salariul uriaș pentru Gică Hagi. Cum l-au convins bogații de la Galatasaray să semneze: “Au pus banii pe masă”
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Gratuitate pentru pensionari. Guvernul a dat undă verde
Playtech.ro
Cum mai reușesc copiii de astăzi să devină olimpici. Povestea celor patru eleve care au dus România pe primul loc în Europa la matematică
Adevarul
Imagini din satelit arată că Iranul își deblochează rachetele din bazele subterane, profitând de armistițiu
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO El este preotul care a sfârșit carbonizat în locuința sa din Onești. A reușit să iasă din casă la timp, dar s-a întors crezând că a uitat ceva
iamsport.ro
I-a cerut demisia lui Stoichiță înainte de numirea lui Gică Hagi la echipa națională: ”Du-te acasă!”
MediaFlux
Rusia vizează din nou Republica Moldova! Avertisment de la Moscova privind Transnistria
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj