Marcel Ciolacu a primit documente secrete despre George Simion din Republica Moldova şi în Ucraina. Motivele pentru care liderul AUR are interdicţie de a intra în cele două state

Marcel Ciolacu a făcut declarații semnificative cu privire la interdicția liderului AUR, George Simion, de a intra în Republica Moldova și în Ucraina. Premierul a confirmat că a primit de la cele două state documentele care au stat la baza deciziilor și a subliniat caracterul secret al acestora.
Filip Stan
18 mart. 2024, 08:41
Marcel Ciolacu a primit documente secrete despre George Simion din Republica Moldova şi în Ucraina. Motivele pentru care liderul AUR are interdicţie de a intra în cele două state
Marcel Ciolacu a primit documente secrete despre George Simion din Republica Moldova şi în Ucraina. Motivele pentru care liderul AUR are interdicţie de a intra în cele două state

Marcel Ciolacu a primit documente secrete despre George Simion din Republica Moldova şi în Ucraina. „Am avut acele discuţii, mi-au venit documentele, documentele au un regim secret. Am văzut deciziile, atât a Republicii Moldova, cât şi a Ucrainei, de a-şi menţine interdicţia în ceea ce-l priveşte pe domnul George Simion de a intra în R. Moldova şi în Ucraina. Cred că este un semnal suficient de puternic, un om politic să aibă interzis în acest moment de a intra în două ţări vecine”, a declarat Marcel Ciolacu la Digi24.

Premierul a precizat că nu poate face publice detalii din documentele primite: „Nu îmi cereţi să divulg lucruri pe care nu am voie să le vorbesc. Este o decizie administrativă întemeiată. Ţine inclusiv de unirea României cu Republica Moldova, bănuiesc că România n-a vrut să se unească şi cu Ucraina! Am primit aceste documente, dar trebuie să mențin confidențialitatea lor, deoarece au un regim secret impus. Doar statul căruia îi aparțin documentele poate decide să le facă publice”.

Liderul PSD a mai spus că „din punctul meu de vedere, şi al PSD, este exclusă o eventuală alianţă, coaliţie şi orice fel de angajament comun cu partidul AUR”.

Citeşte şi: Traian Băsescu șterge pe jos cu George Simion și Diana Șoșoacă! ”Mă uit cu milă la ei”

George Simion, președintele partidului AUR, are interdicție de a intra în Republica Moldova pentru că face parte din efortul de destabilizare a statului. Este declarația făcută de șeful Guvernului de la Chișinău, Dorin Recean. „Este o decizie a instituțiilor, instituțiile au determinat acest factor de risc și corespunzător au luat decizia corespunzătoare. Și ca să anticipez întrebarea dvs., v-am spus că am comunicat premierului Ciolacu”, a mai precizat premierul Republicii Moldova.

De asemenea, Serviciul de Securitate al Ucrainei a confirmat oficial faptul că liderul partidului extremist AUR, George Simion are o interdicție de 3 ani de intrare pe teritoriul statului ucrainean. „În scopul asigurării securității statului, SBU a luat decizia de a-i aplica persoanei menționate (George Simion) o interdicție de intrare în Ucraina pentru o perioadă de 3 ani”. Cei 3 ani ar expira în martie 2024, însă e mai mult decât previzibil că interdicția va fi prelungită.

Citeşte şi: Ilan Laufer îşi anunţă separarea de AUR: „George Simion încearcă să distrugă mişcarea suveranistă”

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea un weekend de neuitat. Șansă unică pentru ele pe 3 și 4 mai
Capital.ro
Pensii majorate de la 1 iulie. Guvernul a dat undă verde. Pensionarii care vor primi mai mulți bani
Playtech.ro
Locuri de muncă în Europa, în vara lui 2025. Domeniile în care românii sunt căutaţi
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Ce lider PSD se opune ca Lia Olguța Vasilescu să devină premier - SURSE
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
JD Vance, mesaj pentru România. Mișcare înaintea alegerilor
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
A murit un cunoscut impresar! Un accident stupid la golf i-a adus sfârșitul
Cancan.ro
E însărcinată! Vedeta din România va naște primul copil cu iubitul ei, la peste 1 an de la divorț
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
TAXĂ triplă pentru mii de șoferi din România. Majorarea se aplică de azi, 1 mai
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Românii care vor primi 292 de lei pe 8 mai 2025, direct pe card sau prin Poșta Română
MediaFlux
Sondaj Sociopol înaintea alegerilor. Candidații care ar intra în turul doi
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ce-a înțeles BBC din scandalul Georgescu. Restul lumii încă așteaptă traducerea…