Marcel Ciolacu, anunț important privind noile cărți de identitate: „Nu va permite strecurarea perfidă a unor elemente woke”

Pemierul României, Marcel Ciolacu, a declarat joi, 13 martie, că noile cărți de identitate, care vor fi tipărite începând cu data de 20 de martie, vor conține genul persoanei - masculin sau feminin.
Irina Dumitrescu
13 mart. 2025, 18:14
Marcel Ciolacu, anunț important privind noile cărți de identitate:

Premierul României, Marcel Ciolacu, a venit astăzi, 13 martie, cu un anunț important privind noile cărți de identitate. Acesta a declarat că noile buletine vor fi tipărite începând cu data de 20 martie și că vor conține genul persoanei – masculin sau feminin. Totodată, premierul a subliniat că România nu va permite ”strecurarea perfidă a unor elemente woke în legislația românească!”.

Citește și: Avalanșă de ironii la adresa Anamariei Gavrilă, după un podcast sufocat de romgleză. ”Te-ai mânjit toată de engleză” / ”Catastrofă” / ”Speranță de lebădă, blocată în stadiul de gâscă!”

Marcel Ciolacu, despre noile cărți de identitate

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Marcel Ciolacu a anunțat că noile cărți de identitate vor fi tipărite înainte de finalul lunii martie, acestea urmând să conțină informații legate de sexul persoanei respective. Potrivit premierului, sexul poate fi doar feminin sau masculin, nu și de ”gen”.

„Noile cărți de identitate care vor fi tipărite începând din 20 martie vor conține informații legate de sexul persoanei respective- care nu poate fi decât feminin sau masculin, și nu de ”gen”. Așa este normal!
Acest Guvern nu va permite strecurarea perfidă a unor elemente woke în legislația românească!”, a scris Ciolacu pe rețelele de socializare.

Citește și: Sociologul Bogdan Bucur, despre transferul de voturi de la Călin Georgescu la George Simion: „Funcția de președinte al României începe să fie asociată ideii de lider spiritual suprem”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend