CONGRES PSD 2024. Marcel Ciolacu dă asigurări că nu există niciun pericol ca România să intre în război: „Voi avea grijă să rămână aşa. Nu voi fi niciodată de acord cu reintroducerea serviciului militar obligatoriu”

De la izbucnirea războiului din Ucraina, românii au început să se teamă tot mai mult că, dată fiind vecinătatea, dar şi sprijinul acordat constant acestei ţări, care l-ar putea înfuria pe Putin, şi ţara noastră ar putea fi atrasă în război.
Alina Costache
24 aug. 2024, 13:42
CONGRES PSD 2024. Marcel Ciolacu dă asigurări că nu există niciun pericol ca România să intre în război:

Marcel Ciolacu dă, însă asigurări, că acest lucru nu se va întâmpla niciodată atât timp cât PSD va fi la putere.

La congresul pentru lansarea candidaturii la alegerile prezidenţiale, liderul PSD a subliniat faptul că „pacea și stabilitatea sunt condițiile fundamentale pentru prosperitate” şi că, atât timp cât va fi la putere, va avea grijă ca lucrurile să nu se schimbe.

Citeste si Marcel Ciolacu anunță aderarea completă a României la Schengen: „De 13 ani, România ciocănea la ușa Schengen și nu ne auzea nimeni. PSD a reuşit să deschidă această ușă, iar până la finalul anului vom adera şi terestru”

Marcel Ciolacu garantează că România nu va fi atrasă în război: „Voi avea grijă să rămână aşa”

„Ca să ai o poziție externă puternică și o armată modernă, trebuie să ai o economie capabilă să finanțeze aceste obiective.

În esență, un președinte are două prerogative fundamentale: este comandantul suprem al armatei și reprezintă țara în relațiile internaționale.

Din această perspectivă, vreau să vă spun foarte clar: România nu va intra și nu va fi atrasă în niciun RĂZBOI! Pacea și stabilitatea sunt condițiile fundamentale pentru prosperitate. Voi avea grijă să rămână așa!

Voi fi garantul independenței naționale, dar nu voi fi niciodată de acord cu reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Avem nevoie de o armată de profesioniști. La fel cum avem nevoie de echipamente moderne.

Alocarea a 2,5% din PIB pentru Apărare va continua și pe viitor”, a spus Marcel Ciolacu în discursul susţinut în faţa a peste 2.000 de pesedişti, la Romexpo.

Citeste si Planul de ţară al premierului Marcel Ciolacu, dacă va câştiga alegerile prezidenţiale. Triunghiul strategic al dezvoltării României: industrie-agricultură-servicii

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Jucătorul important de la Dinamo, transfer la Benfica. „3.000.000 de euro”
Capital.ro
Lumea muzicii a pierdut o adevărată legendă. Era iubit în toată lumea: S-a stins după o luptă lungă
Playtech.ro
Ce radare monitorizează depășirea vitezei pe șoselele din România. Zonele în care poţi lua uşor amenzi
Adevarul
Funcția care deschidea ușile puterii în perioada comunistă. A fost deținută de Stalin și Ceaușescu. Iliescu a fost și el la un pas
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul conducător al lui Dinamo l-a distrus pe Mircea Rednic: ”Știam că e zero! L-am adus să se certe cu el”
MediaFlux
Un bărbat a dezvăluit ce este viața de apoi. Ce a văzut după ce inima i s-a oprit
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj