Marcel Ciolacu, despre discuţia avută cu Trump: „Este singura persoană care poate aduce pacea în Ucraina. Cum se negociază, nu mai este treaba mea”

Premierul României, Marcel Ciolacu, a dezvăluit detalii despre cele două convorbiri pe care le-a avut cu Donald Trump, președintele ales al Statelor Unite, înainte ca acesta să preia oficial cel de-al doilea mandat la Casa Albă.
Filip Stan
26 mart. 2025, 23:21
Marcel Ciolacu, despre discuţia avută cu Trump:

Discuțiile, una purtată exclusiv de Ciolacu cu liderul american și alta la care a participat și premierul Ungariei, Viktor Orban, au vizat subiecte de actualitate, printre care situația din Ucraina și relațiile dintre SUA și Uniunea Europeană.

Premierul a fost întrebat, în cadrul unui interviu acordat miercuri postului Antena 3, care a fost impresia pe care i-a lăsat-o președintele Trump în raport cu poziția sa față de România.

„Știa foarte bine despre România. Știa contextul. Am vorbit foarte mult despre Ucraina, și în prima conversație pe care am avut-o doar eu cu președintele Trump, și în cea comună, cu premierul Orban. Urma să depună jurământul, era încă președinte ales al SUA. Sunt ferm convins că în perioada următoare încpem iar comunicarea.

S-a arătat (Trump) foarte îngrijorat de ce se întâmpla în acel moment în Ucraina. Cred că nu voi deranja în niciun fel diplomatic (dacă spun că s-a arătat foarte îngrijorat) de numărul de oameni care mor săptămânal în conflictul din Ucraina.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, despre posibilitatea ca Ben Oni Ardelean să-i ia locul lui Hurezeanu la Externe: „Bolojan ar trebui să facă propunerea”

I-am spus în acel moment președintelui ales: ‘Trump este singura persoană care poate aduce pacea în Ucraina.’ Restul sunt detalii. Restul – cum se negociază, cum se poziționează, nu mai este treaba mea.

Dar cred că, cu toții, ne dorim ca în Ucraina să fie o pace. O pace – ne dorim – durabilă.

Mor în jur de 4.000 de oameni săptămânal. Și este un conflict într-o așa-zisă perioadă de liniște. Acest lucru nu mai poate continua. Deja continuă de trei ani. Până unde împingem aceste lucruri? Vedem că nimeni nu câștigă nimic. Am avut criză energetică, am avut criză economică. Se caută tot felul de alte rute. Pentru ce?”, a declarat premierul Marcel Ciolacu.

Citeşte şi: Eduard Hellvig, mesaj la 35 de ani de la înfiinţarea SRI. Fostul şef al instituţiei, despre munca de intelligence: „În spatele propoziţiilor cazone sunt mai multe lucruri decât pot fi aşternute pe hârtie cu un grad rezonabil de certitudine”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
LIVE / Universitatea Craiova – U Cluj 2-0, live video în etapa a 9-a din play-off-ul SuperLigii. Oltenii vor să marcheze un nou gol
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Locurile din România unde poți cumpăra case foarte ieftine. Unele costă cât o mașină second-hand
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Șumudică, dezlănțuit! A numit jucătorul transferat de Rapid pentru că ”l-a dorit foarte mult” Dan Șucu: ”Eu nu l-am vrut!”
MediaFlux
Răsturnare privind situația politică din România după un sondaj CURS: Majoritatea românilor consideră necesare alegerile anticipate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi