Marcel Ciolacu, despre posibilitatea ca Ben Oni Ardelean să-i ia locul lui Hurezeanu la Externe: „Bolojan ar trebui să facă propunerea”

Marcel Ciolacu a declarat că nu a vorbit cu președintele interimar Ilie Bolojan despre o posibilă persoană care să-l înlocuiască pe ministrul Emil Hurezeanu la Externe.
Mircea Filipescu
26 mart. 2025, 22:04
Marcel Ciolacu, despre posibilitatea ca Ben Oni Ardelean să-i ia locul lui Hurezeanu la Externe: „Bolojan ar trebui să facă propunerea”
Marcel Ciolacu, despre înlocuirea lui Emil Hurezeanu de la Externe

Premierul Marcel Ciolacu a delcarat miercuri că nu a avut nicio discuție cu Ilie Bolojan legată de înlocuirea ministrului Emil Hurezeanu. Precizarea acestuia vine după ce în spațiul public s-a vehiculat numele lui Ben Oni Ardelean pentru a prelua Ministerul de Externe.

„Nu, n-am avut discuții nici cu președintele. Domnul președintele Bolojan ar trebui să facă propunerea, mai ales că e un post care ține de PNL. Nu am avut alte negocieri. Premierul Netanyahu a numit un ambasador în SUA, un republican, american de origine evreiască, a stat ambasador 8 ani și jumătate, acum e ministru, astfel de abordări. Trebuie să fim mai îndrăzneți. E o soluție poate și un reprezentant comun al Administrației Prezidențiale și al Guvernului în relația cu SUA. Trebuie să ieșim din manualele diplomatice care au funcționat până acum fiindcă Administrația Trump funcționează altfel”, a declarat Marcel Ciolacu la Antena 3 CNN, întrebat dacă Ben Oni Ardelean este luat în calcul pentru a-i lua locul lui Hurezeanu.

Citește și: Marcel Ciolacu, despre propunerea Elenei Lasconi de a interzice TikTok-ul înainte de alegeri: „O tâmpenie. Trebuie să te adaptezi”

Surse din coaliție susțin că premierul Marcel Ciolacu face presiuni de mai multe zile pentru schimbarea lui Emil Hurezeanu cu o persoană cu un profil pro-american, având legături solide cu mișcarea conservatoare din SUA.

Primul nume vehiculat pentru această funcție este Ben Oni Ardelean, fost senator și deputat PNL timp de trei mandate. Ardelean, cunoscut pentru pozițiile sale critice față de unii miniștri de Externe liberali, precum Bogdan Aurescu, a devenit tot mai vocal în spațiul public în ceea ce privește necesitatea relansării relațiilor României cu SUA.

Citește și: Marcel Ciolacu: „Tot aud atacuri: dom-le, e pentru prima oară când PSD-ul nu are candidat. Nu este aşa! PSD-ul are candidat: Crin Antonescu”

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?