Marcel Ciolacu, despre ritmul de creştere economică: Dorim o atenţie deosebită pe stimularea investiţiilor şi fondurilor europene

Vicepremierul Marcel Ciolacu a declarat luni că datele publicate de INS pentru primul semestru al acestui an confirmă trendul ascendent pe care se află economia României, subliniind că pentru păstrarea aceluiași ritm de creștere guvernarea trebuie să acorde o atenție deosebită stimulării investițiilor și atragerii de fonduri europene.
Filip Stan
16 aug. 2017, 13:17
Marcel Ciolacu, despre ritmul de creştere economică: Dorim o atenţie deosebită pe stimularea investiţiilor şi fondurilor europene

„Datele publicate astăzi (miercuri — n.r.) de Institutul Național de Statistică pentru primul semestru al anului 2017 confirmă trendul ascendent pe care se află economia României, creșterile înregistrate depășind semnificativ estimările tuturor analiștilor și ale organismelor și instituțiilor financiare internaționale. Toate aceste evoluții pozitive din economie ne dau încredere că măsurile pe care le luăm sunt cele corecte. Dorința noastră este să continuăm în același ritm, cu o atenție deosebită în ceea ce privește stimularea investițiilor și atragerea fondurilor europene. Sunt două instrumente majore care ne vor permite să avem o creștere economică consolidată pe termen lung”, a scris Marcel Ciolacu, pe Facebook.

Citeşte şi: INS: Economia României a crescut cu 5,8% în semestrul I din 2017 şi cu 5,9 în trimestrul II

Produsul intern brut (PIB) a crescut cu 5,8% în primul semestru din acest an pe seria brută, se arată într-un comunicat de presă al INS. Conform sursei citate, pe seria ajustată sezonier, creșterea economică a fost de 5,7%.

În ceea ce privește trimestrul al doilea, față de aceeași perioadă din anul 2016, produsul intern brut a înregistrat o creștere cu 5,9% pe seria brută.

Pe seria ajustată sezonier, în trimestrul II 2017, comparativ cu trimestrul anterior, PIB-ul a crescut cu 1,6%. Față de același trimestru din anul 2016, Produsul intern brut a înregistrat o creștere cu 5,7%.

În semestrul I 2017, comparativ cu intervalul similar din 2016, PIB-ul a crescut cu 5,7%.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! De unde vine medicul care l-ar putea opera. Update, marți, 7 aprilie
Capital.ro
Călin Georgescu nu a scăpat. De ce a fost ridicat controlul judiciar: Trebuie să mai dureze 4 ani
Playtech.ro
Te întorci la muncă după concediul de creștere a copilului, dar puțini români știu ce trebuie să facă cu 30 de zile înainte
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj