Marcel Ciolacu, despre videoclipul de pe TikTok în care Alfred Simonis recunoaște că s-au redirecționat voturi PSD către George Simion: „Cred că a fost o glumă. A fost o glumă proastă”

Marcel Ciolacu a numit o „glumă” mărturisirea făcută de Alfred Simonis într-un videoclip de pe TikTok, conform căruia PSD a redirecționat voturi către George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale.
Alina Costache
13 ian. 2025, 15:06
Marcel Ciolacu, despre videoclipul de pe TikTok în care Alfred Simonis recunoaște că s-au redirecționat voturi PSD către George Simion: „Cred că a fost o glumă. A fost o glumă proastă”

Marcel Ciolacu a oferit primele declarații cu privire la videoclipul apărut pe TikTok în care Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, recunoaște că PSD a redirecționat voturi către George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale, în timp ce președintele PSD aproba tacit.

Marcel Ciolacu numește o „glumă” mărturisirea lui Alfred Simonis

Referitor la acest videoclip, Marcel Ciolacu a spus că a fost o glumă, TikTokul fiind realizat în contextul unei provocări denumite „Ascultăm și nu judecăm”, în care oamenii care participă trebuie să asculte mărturisiri stânjenitoare ale celuilalt participant și să nu le judece.

„Cred că a fost o glumă. Pe TikTok, de obicei îţi permit să mai faci şi glumă”, a spus Ciolacu, după şedinţa conducerii PSD.

Citește și : Marcel Ciolacu, despre candidatura lui Crin Antonescu: Mai întâi ne vin datele din sondaje. Poate facem un congres comun cu PNL și UDMR pentru validarea candidaturii

Presa a susținut că nimeni nu a luat această mărturisire ca pe o glumă, ci ca pe o recunoaștere că votul românilor a fost viciat, la care Marcel Ciolacu a răspuns: „Atunci, îmi cer scuze, a fost o glumă proastă”.

@marcel_ciolacu Ascultăm și nu judecăm cu Alfred Simonis 👀 #marcelciolacu #psd #romania #emotii #ascultamsinujudecam @Alfred Simonis ♬ original sound – marcel_ciolacu

În legătură cu voturile care au plecat spre Călin Georgescu din partea electoratului tradițional PSD, Marcel Ciolacu a afirmat că nu este ferm convins că acest lucru s-ar fi întâmplat.

„Eu v-am zis că pe TikTok, cu domnul Simonis, a fost o glumă”, a mai spus premierul.

Citește și : Se schimbă harta României. Marcel Ciolacu va demara reorganizarea administrativ teritorială printr-un proiect de lege

„Pe TikTok, îţi mai permiţi să faci şi glume. Sunt om, chiar dacă sunt persoană publică, mai putem face şi o glumă. Deci, a fost o glumă”, a completat preşedintele PSD.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Anunț de ultimă oră despre transferul lui Arnold Garita la FCSB. „Actele s-au semnat!”. Exclusiv
Capital.ro
Conducerea Romsilva, convocată de urgență la Ministerul Mediului. Contracte de peste 28 de milioane de lei, atribuite fără publicare
Playtech.ro
De ce produsele par mai ieftine când prețul se termină în 99. Trucul vechi de peste un secol care încă funcționează
Adevarul
O escortă din Rusia este acuzată că ar fi provocat atentatul din Sevastopol, care a dus la moartea comandantului trădător ucrainean
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Weekendul 15-16 august este influențat de ecourile Eclipsei de Soare în Leu. Ce se întâmplă cu zodiile de foc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat