Marcel Ciolacu, enervat de insinuările UDMR: „Am obosit să vă spun de o mie de ori că PSD nu va guverna cu AUR”

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a exclus categoric posibilitatea ca partidul său să guverneze alături de AUR după alegerile prezidențiale din luna mai. Declarația acestuia vine ca reacție la afirmațiile deputatului UDMR Csoma Botond, care a sugerat că, în cazul unei victorii a lui Victor Ponta în alegeri, acesta ar putea facilita intrarea AUR la guvernare alături de PSD.
Filip Stan
12 mart. 2025, 18:18
Marcel Ciolacu, enervat de insinuările UDMR:

Csoma Botond a lansat ipoteza potrivit căreia lipsa unui candidat suveranist ar putea determina o alianță între Ponta și AUR, în cazul în care fostul premier ar câștiga președinția, astfel încât partidul lui George Simion ar putea fi împins spre guvernare.

„Eu am o altă ipoteză. Dacă nu va exista un candidat pe segmentul suveranist și va fi Ponta pe acel segment, eu m-aș putea gândi că există un acord între domnul Ponta și suveraniști. Dacă Ponta ar câștiga prezidențialele, ar aduce AUR, de exemplu, la guvernare, alături de PSD”, a spus Csoma Botond.

Întrebat dacă există un curent suveranist în interiorul PSD, deputatul UDMR a precizat că nu exclude varianta ca poziția lui Ponta în partid să se întărească, ceea ce ar putea duce la un acord între acesta și George Simion.

„E o ipoteză din partea mea. Nu am informații din PSD. Dar să ne gândim logic și rațional: dacă Ponta, Doamne ferește, ar câștiga, poziția lui s-ar întări. Inclusiv în PSD. Acum e suspendat, va fi exclus, dar totuși a fost pesedist. A fost președintele partidului, candidat la prezidențiale și premierul României. Dacă ar câștiga prezidențialele, poziția lui s-ar întări și în PSD. Nu exclud această variantă, acord între el și Simion în cazul în care va câștiga președinția să încerce să aducă AUR la guvernare”, a adăugat Botond.

Citeşte şi: EXCLUSIV VIDEO Diana Şoşoacă acuză blatul politic al lui George Simion şi Anamariei Gavrilă cu PSD: „E un blat mizerabil şi cu Ciolacu, şi cu Bolojan!”

În replică, Marcel Ciolacu a fost categoric în a respinge această posibilitate, reafirmând poziția PSD față de AUR.

„Am obosit să vă spun de o mie de ori că PSD nu va guverna cu AUR”, a susținut Ciolacu, întrebat despre ipoteza ca PSD să intre la guvernare cu AUR.

La rândul său, șeful cancelariei lui Ciolacu, Radu Oprea, a subliniat că astfel de scenarii nu sunt realiste, reiterând că PSD și partenerii săi din coaliție susțin un candidat unic la prezidențiale, Crin Antonescu.

„Cred că deja sunteți în acele scenarii de care vorbeam și care mă aștept să continue și pe perioada campaniei electorale. Eu vă spun că suntem în campanie cu un candidat unic, Crin Antonescu. Referitor la scenarii posibile nu vom face nicio declarație”, a declarat Oprea.

Citeşte şi: Gigi Becali o desfiinţează pe Anamaria Gavrilă: „Probabil că aşa a vrut Georgescu. Am ajuns de râsul lumii, asta ne mai trebuie preşedinte?”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
La 31 de ani, Georgina Rodriguez, iubita lui Cristiano Ronaldo, a dat o mare lovitură. E anunțul momentului
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii vor plăti inclusiv pentru un apartament gol. Nu poți invoca neutilizarea spațiului
Playtech.ro
Noua vârstă de pensionare pentru angajații MApN: cele două variante aflate în discuție
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Începe Superliga 2026. Lista meciurilor programate începând cu 16 februarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend