Marcel Ciolacu ia atitudine după tragedia din Bușteni: „Sunt prea mulți urși. Nu poți să rămâi expus în zonele turistice”

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, că ministrul Mediului va emite ordine prin care în zonele turistice, urșii vor fi îndepărtați.
Alina Costache
12 iul. 2024, 18:12
Marcel Ciolacu ia atitudine după tragedia din Bușteni: „Sunt prea mulți urși. Nu poți să rămâi expus în zonele turistice”
Marcel Ciloacu ia măsuri în privința urșilor din zonele turistice

În contextul tragediei care a avut loc marți, 9 iulie, în urma căreia Diana Maria, o tânără în vârstă de 19 ani, și-a pierdut viața după ce a fost atacată de un urs, pe traseul montan Jepii Mici, premierul Marcel Ciolacu a declarat că ministrul Mediului va emite niște ordine prin care urșii să fie îndepărtați din zonele frecventate de turiști.

„Am discutat cu ministrul Mediului, cu președintele Camerei Deputaților, știam că este un proiect în Parlament, un amendament. La Senat unii au votat, unii n-au votat și normal că domnul Simonis trebuia să aibă o discuție, și a avut această discuție, cu partenerii de guvernare ca să creem majoritate să votăm și în Camera Deputaților. Nu s-a ajuns la un acord, dar între timp ne-am asumat, ținând cont de această tragedie, că acea lege trebuie să treacă și domnul Simonis imediat a convocat Parlamentul pentru luni”, a declarat premierul cu privire la procedura legislativă.

Citește și: Elena Lasconi, declarații după cazul tinerei ucise de urs: „Primul pas pe care îl putem face este să dăm primarului posibilitatea de a da imediat dispoziţie vânătorului să împuşte sau nu ursul”

Marcel Ciloacu a subliniat faptul că trebuie găsită cea mai bună soluție ca urșii să fie îndepărtați din zonele turistice.

„Va trebui implicare foarte mare a Romsilva, ninistrul Mediului, dar am văzut că pe baza acestei legi urmează să fie emise niște ordine de ministru. În zonele cu astfel de pericole, în zone turistice trebuie intervenit. Nu putem interveni nici prin vânători să-și ia pușca de acasă și să plece sau un primar să spună când se împușcă ursul. Trebuie să avem un pic de logică.

Sunt prea mulți urși. Când sunt foarte mulți urși într-o singură zonă, devin animale dominante și celelalte animale migrează. Normal că rămân fără mâncare și atunci coboară. Nu poți să rămâi expus în zonele turistice”, a explicat Marcel Ciolacu.

Citește și: Monica Tatoiu, acuzații uriașe în cazul tinerei ucise de urs. ”Sunt interese economice uriașe”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Familia Lucescu, protagonista celui mai emoționant moment la Super Gala Fanatik 2025. Cum a reacționat Răzvan când și-a văzut părinții. Video
Capital.ro
Călin Georgescu, despre o nouă candidatură la președinție: Voi fi parte din schimbare. Și România, la fel. Sunt absolut convins!
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
SCANDALOS! Finanțatorul unei candidate la titlu i-a promis lui Gigi Becali că o va ajuta pe FCSB să devină campioană: 'E băiat bun'
MediaFlux
Avertisment sumbru inclusiv pentru România. Ce se întâmplă acum la Cernobîl ne afectează direct
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice