Marcel Ciolacu insistă pentru digitalizarea administraţiei: „Este printre cele mai importante lucruri, atunci când spunem că vrem o ţară ca afară. Va interzice instituţiilor să pună românii pe drumuri”

Premierul Marcel Ciolacu a transmis, miercuri, la evenimentul de semnare a contractului pentru componenta de Cloud Dedicat a Cloud-ului Privat Guvernamental, proiect care face parte din investiţia „Implementarea infrastructurii de Cloud Guvernamental” din cadrul Componentei 7 - Transformare digitală, din cadrul PNRR, că digitalizarea administraţiei este printre cele mai importante lucruri, atunci când spunem că vrem o ţară ca afară, pentru că digitalizarea va interzice instituţiilor să pună românii pe drumuri sau să-i transforme în curieri.
Mircea Filipescu
11 sept. 2024, 15:49
Marcel Ciolacu insistă pentru digitalizarea administraţiei:

”De 30 de ani, birocraţia ne impune să stăm la cozi, să depunem o cerere on-line la ghişeul de la etajul 2 sau, mai rău, să ne luăm concediu pentru a obţine o hârtie pe care statul este obligat să ne-o dea. Din punctul meu de vedere, nu doar ca prim-ministru, ci ca simplu cetăţean, digitalizarea administraţiei este printre cele mai importante lucruri, atunci când spunem că vrem o ţară ca afară. O ţară în care statul este în slujba cetăţeanului, nu invers. Pentru că digitalizarea va interzice instituţiilor să pună românii pe drumuri sau să-i transforme în curieri”, a spus premierul Ciolacu în discurs.

Şeful Executivului a arătat că, prin semnarea acestui contract astăzi, toate serviciile publice oferite de instituţii vor fi într-un singur loc, iar românii vor putea accesa toate serviciile publice digitale printr-un click pe telefon sau pe calculator, şi, cel mai important, toate instituţiile vor vorbi aceeaşi limbă şi vor funcţiona în acelaşi sistem informatic, într-un mod securizat, la cele mai înalte standarde globale.

”În acelaşi timp, unind într-un singur sistem informatic toate instituţiile, facem economii la buget şi aducem eficienţă pentru fiecare român şi pentru fiecare companie din România”, a completat Ciolacu.

Citeşte şi: Filiala PNL Timiş sub influenţa patronilor grupului Maxagro. Ce scop ascuns urmăresc fraţii Zifceak

Premierul a mai subliniat că astăzi, fiecare dintre noi îşi gestionează aproape toate aspectele vieţii moderne prin intermediul telefonului.

”În 2025, odată cu finalizarea celor două contracte – cel semnat astăzi şi cel semnat în martie, vom putea interacţiona digital cu instituţiile publice, fiecare român putând solicita şi primi documentele necesare, de oriunde, oricând, în deplină siguranţă. Asta înseamnă dispariţia birocraţiei, a cozilor de la ghişee, a inutilului pus pe drumuri cu care suntem obişnuiţi ! Asta însemnă o reformă autentică a administraţiei statului, transformarea digitală a României”, a afirmat Marcel Ciolacu.

Potrivit acestuia, doar prin digitalizarea reală a statului putem construi un sector public modern, sigur şi eficient, care lucrează pentru români şi firmele româneşti.

”Închei cu o rugăminte… având în vedere experienţa de la Registrul Comerţului, vă solicit un singur lucru : faceţi toate verificările necesare ÎNAINTE de a trece sistemul din off-line în on-line! Digitalizarea trebuie să le simplifice oamenilor viaţa, nu să le-o îngreuneze! Spor la muncă!, a afirmat premierul în finalul discursului.

Citeşte şi: Secretul scandalos al Elenei Lasconi. Fonduri ale primăriei pe care o conduce au ajuns la ”prietena – eroină”

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor