Marcel Ciolacu, ironii la adresa premierului: Pariul lui Florin Cîţu cu vaccinarea s-a terminat

Marcel Ciolacu l-a ironizat, sâmbătă, pre premierul Florin Cîţu cu privire la ţintele de vaccinare pe care urmăreau să le atingă autorităţile până în septembrie 2021.
Filip Stan
12 iun. 2021, 15:10
Marcel Ciolacu, ironii la adresa premierului: Pariul lui Florin Cîţu cu vaccinarea s-a terminat

Marcel Ciolacu a declarat sâmbătă, într-o conferinţă de presă susţinută la Craiova, că pariul premierului Florin Cîţu cu vaccinarea s-a terminat şi nimeni nu mai vorbeşte despre promisiunile ca până în septembrie peste 10 milioane de români să fie vaccinaţi.

„Avem un pariu pierdut de domnul Cîţu, pariul dânsului cu vaccinarea s-a terminat. Nimeni nu mai vorbeşte despre vaccinare, despre promisiunile care până în septembrie 10,4 milioane de români să fie vaccinaţi. Noi rămâne consecvenţi, eu recomand românilor să se vaccineze, dar incapacitatea lor organizatorică, faptul că nu găsesc o comunicare cu administraţiile locale să fie ajutaţi în acest demers şi nu îl ultimul rând, faptul că lumea nu îi mai crede şi nu mai au încredere în ei”, a spus Marcel Ciolacu.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, noi critici despre PNRR: Nu poţi sa mergi la Bruxelles cu planurile lui Ceauşescu şi să faci agricultură ca pe vremea lui

Declaraţia liderului PSD vine în contextul declaraţiilor premierului Florin Cîţu privind vaccinarea anti-COVID. Florin Cîţu a spus în repetate rânduri că miza e ca 10,4 milioane de români să fie vaccinați până la finalul lunii septembrie, solicitând implicarea bisericilor și a mediului privat.

„Dacă vrem să mergem la concerte, trebuie să ne vaccinăm, dacă vrem să mergem la mare, trebuie să ne vaccinăm, dacă vrei să mergem prin România, trebuie să ne vaccinăm. Dacă vrem să plecăm în România, trebuie să ne vaccinăm. Dacă vrem să fie restaurantele deschise, trebuie să ne vaccinăm, teatrele vrem să fie deschise, trebuie să ne vaccinăm, cinematografele, trebuie să ne vaccinăm – toate aceste lucruri depind noi. Vrem să revenim la normalitate, să fie economia deschisă, să nu mai purtăm mască, trebuie să ne vaccinăm”, spunea premierul Florin Cîţu.

Citeşte şi: Noi relaxări ale măsurilor anti-COVID în Bucureşti de astăzi. Ce restricţii rămân – DOCUMENT

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
El este fostul jucător al Universității Craiova care vrea să-i bată rău pe olteni. Vine cu Sănătatea Cluj pe „Oblemenco”. „Se poate întâmpla orice”
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Cine plătește căldura din bloc, din țevi și instalațiile comune de pe scară. Decizia Uniunii Europene pe un subiect foarte aprins
Adevarul
Un gigant american cu firme în România concediază 14.000 de angajaţi
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
O tânără de 33 de ani a sfârșit crunt sub loviturile de cuțit ale iubitului. Bărbatul avea ordin de restricție și brățară electronică, dar nimic nu l-a oprit
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Dorin Cocoș, mereu surprinzător. Cu conturile blocate dar cu bani de baloane FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara