Marcel Ciolacu, optimist cu privire la aderarea deplină a României la Schengen: „Integrarea totală a României în Schengen va aduce economiei impulsul masiv de care are nevoie”

Integrarea totală a României în Spaţiul Schengen va avea ca efect dezvoltarea economiei, fiind o garanţie că exporturile româneşti vor avansa puternic în acest an, afirmă premierul Marcel Ciolacu.
Alina Costache
02 ian. 2025, 19:26
Marcel Ciolacu, optimist cu privire la aderarea deplină a României la Schengen:

Marcel Ciolacu îşi exprimă, totodată, încrederea că vor fi depăşite toate obstacolele generate de contextul internaţional dificil.

Faptul că suntem pe deplin în spaţiul Schengen din acest an va aduce economiei noastre impulsul masiv de care are nevoie pentru a depăşi acest context internaţional dificil.

Dispariţia punctelor de frontieră de la graniţa cu Ungaria şi Bulgaria reprezintă mai mult decât un moment simbolic, constituţie garanţia că exporturile româneşti vor avansa puternic în acest an”, a scris premierul Ciolacu pe Facebook.

Citeste si Alegeri prezidenţiale 2025. Decizia privind data scrutinului trebuie luată în câteva zile. Avertisment de la CSM

Liderul PSD afirmă că „dispariția punctelor de frontieră de la granița cu Ungaria și Bulgaria reprezintă mai mult decât un moment simbolic, constituție garanția că exporturile românești vor avansa puternic în acest an”.

„Iar asta înseamnă mai mulţi bani care vor intra în conturile firmelor noastre şi un suport solid pentru dezvoltarea economiei româneşti”, mai spune prim-ministrul României.

Premierul a mai spus că „intregrarea totală a României în Schengen este o dovadă că, atunci când ne urmărim cu insistență marile obiective naționale, avem toate motivele să reușim”.

Citeste si EXCLUSIV Victor Ponta, despre candidatura lui Călin Georgescu: ”Să aibă voie să candideze oricine îndeplinește condițiile legale. Românii vor să își aleagă ei președintele”

„Integrarea totală a României în Schengen este o dovadă că, atunci când ne urmărim cu insistenţă marile obiective naţionale, avem toate motivele să reuşim! Iar eu cred în forţa noastră de a reuşi să depăşim împreună toate obstacolele”, subliniază prim-ministrul Marcel Ciolacu într-o postare pe Facebook,

Reamintim că, odată cu aderarea la Spațiul Schengen și cu frontierele terestre, începând cu 1 ianuarie 2025, românii pot călători cu mașina peste hotare fără să mai piardă ore întregi la vamă, pentru controale. Totuşi, vor exista controale „prin sondaj”, în baza unor analize de risc.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ion Țiriac, pregătit să facă un pas uriaș în afaceri. E prima oară în România când se întâmplă asta
Capital.ro
Guvernul va accesa anumite conturi bancare. Statul va lua banii din ele și-i va folosi. Plan în țara cu aproape un milion de români
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil