Marcel Ciolacu reacționează după ce Nicolae Ciucă a făcut publică adresa casei în care premierul locuiește: „E un gest pe care nu-l face nimeni în lume”

Marcel Ciolacu a vorbit despre faptul că Nicolae Ciucă a cerut desecretizarea vizitatorilor, utilizatorilor și beneficiarilor vilei RA-APPS în care premierul locuiește și a clasificat gestul ca fiind unul care îl „descalifică total” pe președintele PNL.
Mircea Filipescu
02 nov. 2024, 12:55
Marcel Ciolacu reacționează după ce Nicolae Ciucă a făcut publică adresa casei în care premierul locuiește: „E un gest pe care nu-l face nimeni în lume”

Marcel Ciolacu, președintele PSD, s-a arătat foarte deranjat de faptul că Nicolae Ciucă a făcut publică adresa la care acesta locuiește, în contextul în care președintele PNL a cerut joi desecretizarea listei cu persoanele care au utilizat/vizitat/beneficiat de vila RA-APPS de pe strada Cucu Starostescu nr. 6.

Marcel Ciolacu despre gestul lui Nicolae Ciucă

Invitat la emisiunea Insider Politic de la Prima TV, Marcel Ciolacu a vorbit despre relația pe care o are cu Nicolae Ciucă, precum și despre faptul că este deranjat că președintele PNL a dat public locuința și adresa oficială a prim-ministrului.

”Eu nu am ajuns la cuţite. În primul rând nu crede nimeni aşa ceva. În al doilea rând, dacă vă referiţi la ultima postare, eu n-am crezut că un om care a ajuns la acest nivel politic poate să facă un astfel de gest, să dea locuinţa şi adresa oficială a primului ministru al României, fiind preşedintele Senatului. Deja am o problemă, capacitatea domniei sale de a conduce un stat.

Citește și : S-a aflat câți bani s-au cheltuit pe vila în care ar urma să se mute Klaus Iohannis. Au fost desecretizate documentele

Mă mir cum a condus cu o astfel de abordare funcţia de prim-ministru. O spun din tot sufletul şi fără să o fac cu răutate. Chiar am fost surprins. Nu cred că vreodată… (…) E un gest care îl descalifică total. E un gest pe care nu-l face nimeni în lume. Nu am auzit într-o ţară din Europa să se facă aşa ceva”, a declarat Marcel Ciolacu.

De asemenea, premierul a fost întrebat dacă consideră această solicitare ca fiind un șantaj din partea președintelui Senatului.

”Cred că nu. Cred că vrea să ştie exact ce membri ai Partidului Naţional Liberal au fost pe la mine pe acasă. Au fost membri ai Partidului Naţional Liberal, cum au fost ai Partidului Social Democrat”, a precizat Ciolacu.

Citește și : George Simion i-a vizitat pe românii care muncesc în Belgia, iar sâmbătă merge în Spania, pentru a fi ”alături de cei care au nevoie de ajutor”

În plus, întrebat dacă șefii de servicii secrete sau Remus Borza, consilierul lui Nicolae Ciucă, l-au vizitat, Marcel Ciolacu a negat aceste lucruri, spunând că locuința este intimă, de familie.

”Îi spun că Borza n-a fost. Remus Borza n-a fost. Îi spun că era interesat dacă a fost o persoană obscură cum e domnul Borza.”, a precizat Marcel Ciolacu în legătură cu eventuala vizită a consilierului lui Ciucă.

”Nu, exclus aşa ceva. Totuşi locuinţa e ceva intim, de familie. Fiul meu a fost aseară la mine împreună cu căţelul, că nu am voie să merg în parc cu căţelul şi cu el, pentru că, pe urmă e recunoscut de lume în parcul în care se plimbă în fiecare seară cu soţia şi cu căţelul. Şi le dau dreptate aici. Le-aş aduce o presiune în plus.  Măcar cu căţelul lasă-mă să-mi fac şi eu o poză, că e un labrador, multe lume are labradori”, a precizat Marcel Ciolacu în legătură cu eventuala vizită a șefilor de servicii secrete.

 

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Programul complet al sezonul 2026 – 2027 din SuperLiga. Prima etapă se joacă în timpul Campionatului Mondial. Toate datele-cheie. Update
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Gratuitate pentru pensionari. Guvernul a dat undă verde
Playtech.ro
Ce salariu avea şeful ITM Bucureşti. Costel Grojdea spune că maşina Lamborghini de 300.000 de euro nu este a lui
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
I-a cerut demisia lui Stoichiță înainte de numirea lui Gică Hagi la echipa națională: ”Du-te acasă!”
MediaFlux
Anunț din PSD privind coaliția de guvernare! Social-democrații au decis!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj