Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă în turul doi al prezidenţialelor, potrivit ultimului sondaj. Cum ar putea arăta majoritatea parlamentară

Un sondaj de opinie realizat de BCS arată că Marcel Ciolacu, liderul PSD, se află pe primul loc în cursa pentru alegerile prezidențiale, având un avans semnificativ față de ceilalți candidați. Potrivit sondajului, realizat în perioada preelectorală, Ciolacu ar obține 27,1% din voturile alegătorilor în primul tur al scrutinului prezidențial, programat pe 4 noiembrie.
Mircea Filipescu
11 nov. 2024, 19:40
Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă în turul doi al prezidenţialelor, potrivit ultimului sondaj. Cum ar putea arăta majoritatea parlamentară

Pe locul al doilea se află Nicolae Ciucă, liderul PNL, cu 17,7% din intențiile de vot. Locul al treilea este ocupat de Elena Lasconi, cu 14,3%, urmată de George Simion, cu 11,9%. Alte candidaturi menționate în sondaj includ pe Mircea Geoană, cu 7,6%, Călin Georgescu cu 5,8%, și Cristian Diaconescu cu 4,9%.

În ce priveşte votul politic pentru alegerile parlamentare, sonbdajul realizat de BCS pentru Newsweek arată că se conturează o victorie clară a PSD.

În ceea ce privește alegerile parlamentare care vor avea loc pe 1 decembrie, PSD se află pe primul loc la votul politic, cu 35% din intențiile de vot ale respondenților. PNL urmează pe poziția a doua, cu 21,6%, în timp ce USR este cotat cu 16,1%. AUR înregistrează 12,4%, iar UDMR 6,7%. Partidul SOS România are un sprijin de 3,3%.

Metodologia sondajului

Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1.157 de persoane cu drept de vot, domiciliul stabil în România, excluzându-le pe cele aflate în străinătate sau instituționalizate. Eșantionul este reprezentativ pentru structura socio-demografică a țării, fiind ponderat după nivelul de educație al respondenților.

Marja de eroare a sondajului este de +/- 2,9%, iar datele au fost colectate prin metode statistice riguroase, asigurându-se că 95 dintre cele 100 de eșantioane realizate oferă rezultate similare.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu se întâlneşte în Marea Britanie cu premierul Rishi Sunak, preşedintele Camerei Comunelor şi cu primarul Londrei, cu ocazia Forumului Economic România-Marea Britanie

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Câți bani câștigă echipele care s-au calificat în semifinalele Cupei României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Reguli cu vecinii-problemă de la bloc. Primăria și asociația de proprietari pot intra la ei în locuință
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
„Prost pentru că e fricos și fricos pentru că e prost”: CTP explodează după declarațiile lui Nicuşor Dan privind umbrela nucleară a Franței
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj