Marcel Ciolacu spune că a cerut stenogramele şedinţei în care Guvernul a adoptat 25 de ordonanţe

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, susţine că a cerut stenogramele din şedinţa în care Executivul a adoptat 25 de ordonanţe de Guvern, la începutul lunii februarie a acestui an, şi că Guvernul refuză să îi le pună la dispoziţie, deşi al treilea om în stat are dreptul de a primi documentele, fără a le face publice. Ciolacu spune că, după ce va câştiga în instanţă dreptul de primi stenogramele din acea şedinţă, le va face publice.
Filip Stan
22 sept. 2020, 18:56
Marcel Ciolacu spune că a cerut stenogramele şedinţei în care Guvernul a adoptat 25 de ordonanţe

„Eu am cerut stenogramele, vă rog să vă reamintiţi noaptea cu cele 25 de ordonanţe înainte de moţiunea de cenzură şi stenogramele când au fost numiţi prefecţii deoarece am elemente clare că s-au emis nişte avize noaptea, la unu, două noaptea în şedinţa de Guvern, ilegale, nesemnate de agenţia care trebuia să le vizeze, de serviciile suport. Am acest drept ca şi preşedinte al Camerei (Deputaţilor – n.r.) să mi se trimită aceste stenograme. Cu adevărat, nu am dreptul să le fac publice. Nu mi s-au trimis, de 90 de zile”, a afirmat Marcel Ciolacu marţi seară, într-o emisiune la Antena 3.

Întrebat cine blochează eliberarea de copii după aceste documente liderul PSD a răspuns: „Cum cine? Primul ministru, prin semnătura primului ministru, Secretariatul General”. El a spus că este vorba despre infracţiunea de abuz în serviciu.

Marcel Ciolacu susţine că are dreptul de a primi stenogramele întrucât deţine funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor.

„Am mers în instanţă şi aştept instanţa să facă…(…) O să câştig în instanţă cu certitudine. Dar ştiţi care o să fie diferenţa mare: în acel moment, când voi câştiga în instanţă, voi putea să le fac şi publice. E o diferenţă majoră”, a completat Marcel Ciolacu.

 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cătălin Măruță poate semna cu cel mai mare trust de presă online din România! Cine îl vrea pe fostul realizator de la PRO TV. Exclusiv
Capital.ro
Secretul succesului lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a analizat tot: Un șarlatan carismatic, care a știut să-i păcălească
Playtech.ro
Motivul pentru care pâinea nu se ţine în pungă. Cum se depozitează corect pentru a rămâne crocantă zile în şir
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Adio, bani la pensie! Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend