Marea Britanie are un nou ministru de Interne. Fostul deţinător al portofoliului a demisionat

Ministrul britanic al Comunităţilor Sajid Javid a fost numit luni ministru de Interne în locul lui Amber Rudd, care a demisionat duminică, din cauza unui scandalul provocat de tratamentul aplicat unor imigranţi originari din Caraibe, a anunţat Downing Street.
Iulian Tudor
30 apr. 2018, 10:29
Marea Britanie are un nou ministru de Interne. Fostul deţinător al portofoliului a demisionat

Amber Rudd, în vârstă de 54 de ani, a demisionat duminică după ce a recunoscut că a ”înşelat involuntar” o comisie parlamentară cu privire la ”obiectivele deplasării unor imigranţi clandestini”.

Javid, în vârstă de 48 de ani, fiul unui şofer de autobuz pakistanez a cărui familie a venit în Regatul Unit în anii ’60, a fost, înainte să facă parte din Guvernul Theresei May, bancher de afaceri şi deputat din Bromsgrove, iar apoi ministru însărcinat cu Afacerile şi al Culturii, potrivit news.ro

Rudd pleacă din Guvern în urma unor dezvăluiri în scandalul intitulat Windrush – tratamentul aplicat unor imigranţi din Caraibe veniţi în Regatul Unit după al Doilea Război Mondial – care a provocat un val de furie în ţară.

Mii de imigranţi veniţi din ţări din cadrul Commonwealth între 1948 – când Windrush, primul vapor de transport de migranţi din Caraibe, a debarcat la Londra – şi începutul anilor ’70, pentru a reconstrui ţara după război, au obţinut dreptul de a rămâne pe termen nelimitat.

Citeşte şi Ministrul britanic de Interne a demisionat

Însă cei care nu au cerut niciodată acte de identitate s-au trezit trataţi ca imigranţi ilegali, riscând să fie expulzaţi dacă nu furnizau probe pentru fiecare an de prezenţă în Regatul Unit.

În urma promovării lui Javid, Downing Street a anunţat că fostul ministru însărcinat cu Irlanda de Nord James Brokenshire se va întoarce în Guvern în locul acestuia, scrie BBC, potrivit news.ro.

Javid a fost ales prima oară în Parlament în 2010. El a susţinut rămânerea Regatului Unit în Uniunea Europeană (UE), Javid a coordonat eforturile Guvernului în dezastrul de la Grenfell, anul trecut. El a declarat în weekend pentru Sunday Telegraph că a resimţit scandalul Windrush ”foarte personal”, ca unul  care provine dintr-o familie de imigranţi.”Ar fi putut să fie mama, tata sau eu”, a declarat el.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
„De ce să fiu eu idiot?”. Gigi Becali, decizie radicală cu transferurile FCSB: „Boutoutaou nu, Macalou da!”. Exclusiv
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru Gabriel, un tânăr de 22 de ani din Iași, a dispărut fără urmă. Iubita lui a alertat autoritățile
iamsport.ro
Miliardarii care ar urma să investească la un mare club din SuperLiga. Primul test adevărat
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat