Marea Britanie consideră că Rusia este în spatele atacului cibernetic cu virusul NotPetya

Oficialii britanici susţin că armata Rusiei este implicată "în mod direct" într-un atac cibernetic, folosind virusul NotPetya, care a afectat Ucraina, în iunie 2017, şi care ulterior s-a extins în mai multe ţări europene, informează BBC, preluat de Mediafax.
Romania TV
15 feb. 2018, 08:50
Marea Britanie consideră că Rusia este în spatele atacului cibernetic cu virusul NotPetya

Este pentru prima oară când Guvernul britanic acuză public Rusia pentru atacul cibernetic din luna iunie.

Reckitt Benckiser, producătorul Dettol, Durex şi Strepsils, se află printre companiile britanice ale căror vânzări au fost afectate de virus.

Ministrul britanic al Apărării, Gavin Williamson, a declarat anterior că Rusia încearcă să provoace daune economiei Marii Britanii prin comiterea unor acte de sabotaj.

Rusia a negat că ar avea orice responsabilitate pentru atacul NotPetya, care ar fi cauzat companiilor pagube în valoare de 1,2 miliarde de dolari, argumentând că inclusiv companiile din Rusia au fost afectate.

NotPetya este un tip de virus care cere o anumită sumă de bani, ameninţând că în caz contrar va şterge anumite informaţii sau documente aflate pe serverele companiilor vizate.

Experţii ruşi în anti-virus sunt de părere că cel puţin 2.000 de atacuri au fost lansate împotriva reţelelor Guvernului ucrainean şi companiilor din Ucraina.

Theresa May l-a acuzat pe preşedintele rus Vladimir Putin, în luna noiembrie, că ar încerca să provoace un conflict între statele din Occident prin ingerinţele în alegerile electorale, prin diseminarea de informaţii false şi prin războiul cibernetic.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend