Maria Grapini o desființează pe Diana Șoșoacă, după scandalul făcut în Parlamentul European: „Nu face decât să ne strice imaginea pentru care tot luptăm”

Maria Grapini, europarlamentar aflat la al treilea mandat, a criticat dur comportamentul Dianei Șoșoacă din Parlamentul European.
Filip Stan
18 iul. 2024, 22:07
Maria Grapini o desființează pe Diana Șoșoacă, după scandalul făcut în Parlamentul European:

În opinia europarlamentarului Maria Grapini, Diana Șoșoacă nu a făcut decât să strice imaginea României în fața țărilor din UE. Șefa SOS România a fost dată afară din plenul Parlamentului European după ce a făcut un scandal-monstru.

Citește și Vasile Bănescu, reacție la circul făcut de Diana Șoșoacă în Parlamentul European: „Icoana nu este o armă”

„Eu din 2014, de când sunt în Parlament, nu am mai văzut niciodată, a mai fost o evacuare a unui italian din extrema dreaptă, dar civilizată, în momentul în care președinta de ședință i-a spus să iasă a ieșit nu a așteptat să vină cineva să îl ridice. Am văzut oameni care ne critică pe noi pentru că o criticăm pe doamna. Se dădea cuvântul liderilor grupurilor, în acel moment vorbea lidera de la Renew, ea nu avea minute acordate, nu era pe o listă de vorbitori, ea pur și simplu a întrerupt-o pe lidera de la Renew aiurea, începând să urle acolo nu știu de ce. Eu m-am simțit foarte prost, într-adevăr ea pronunța România, România. Eram între un italian și o doamnă care tocmai a intrat în Parlamentul European, la primul mandat erau amândoi și m-au întrebat , ce să le răspund?”, a declarat Maria Grapini.

Grapini a spus că nu așa se rezolvă problemele pe care le invocă Șoșoacă și că spune acest lucru vorbind din proprie experiență.

„Problema este că acest mod pe care îl abordează ea nu rezolvă problemele pentru că și eu am criticat, am peste 200 de luări de cuvânt, dar ce face ea, fără a respecta nimic din Regulamentul Parlamentului European, nu face decât să ne strice imaginea pentru care tot luptăm de ceva timp, că suntem o țară civilizată”, a indicat Grapini.

Citește și Rareș Bogdan, după circul făcut de Diana Șoșoacă în Parlamentul European: „Mi-e plin telefonul de mesaje. Mă întreabă toți ce e cu ea”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Singurul jucător al lui Kopic cu probleme medicale înainte de Dinamo – FCSB. Ce se întâmplă cu Pușcaș?
Playtech.ro
Prețurile la carburanți de luni, 25 mai 2026. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Economia din România, în mare pericol. Adrian Negrescu: „Noi suntem acum într-o recesiune tehnică. Oamenii suferă din ce în ce mai mult”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi