RĂSTURNARE DE SITUAŢIE în scandalul dintre Bercea Mondial şi Mircea Băsescu. Vezi cine ar fi luat banii

Marian Căpăţână, cel care ar fi intermediat relaţia dintre Mircea Băsescu şi Bercea Mondial, a declarat, la Antena 3, că cei 600.000 de euro despre care vorbesc rudele interlopului, nu erau destinaţi fratelui preşedintelui României.
Romania TV
02 iun. 2014, 07:47
RĂSTURNARE DE SITUAŢIE în scandalul dintre Bercea Mondial şi Mircea Băsescu. Vezi cine ar fi luat banii

Fost preşedinte al PDL Drăgăneşti şi chiar fost candidat la parlamentarele de acum doi ani, Marian Căpăţână le-a confirmat reporterilor Antena 3 o parte din poveste, însă într-o cu totul altă nuanţă.

Bărbatul susţine că a primit de la Bercea Mondial suma de 600.000 de euro, însă aceşti bani nu ar fi fost destinaţi fratelui preşedintelui Băsescu, ci erau „pentru el”.

Marian Căpăţână a afirmat că nu a fost citat încă de procurori în acest dosar şi susţine că banii primiţi de la Bercea erau pentru „o afacere care n-a mai ieşit”.

Marian Căpăţână, apropiat al interlopului, apare în imaginile de la botezul fiicei lui Bercea alături de fratele preşedintelui.

„Eu am fost moşul la botez”, a spus Căpăţână.

Deşi Mircea Băsescu spune că a fost şantajat şi ameninţat, familia lui Bercea Mondial susţine că nu au făcut decât să ceară înapoi banii pe care Mircea Băsescu i-a primit, prin intermediarul Marian Căpăţână, pentru a-l ajuta pe Bercea şi pe unul dintre fiii săi să iasă din închisoare. 600.000 de euro ar fi plătit familia Anghel, din care 300.000 ar fi urmat să ajungă „la Traian” şi 300.000 la Mircea Băsescu. Oamenii spun că, după condamnarea definitivă a lui Bercea Mondial au primit înapoi aproximativ 315.000 de euro, dar acum aşteaptă şi restul de 285.000.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
S-au despărțit în urmă cu un an, iar acum mama sportivului face o afirmație șocantă. Rolul jucat de Paula Badosa în viața lui Stefanos Tsitsipas
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi