Marian Godină, despre ridicarea lui Călin Georgescu: „Nu ar fi riscat cineva o asemenea acțiune fără probe temeinice ,care să ducă în mod sigur la arestare”

Polițistul Marian Godină a reacționat după ce suveranistul Călin Georgescu a fost ridicat din trafic pentru a fi dus la audieri la Parchetul General, având calitatea de suspect.
Irina Dumitrescu
26 feb. 2025, 15:04
Marian Godină, despre ridicarea lui Călin Georgescu:

Călin Georgescu a fost ridicat de poliție din trafic, cu mandat, în contextul perchezițiilor care au avut loc astăzi la Horațiu Potra și la apropiații candidatului independent la alegerile prezidențiale. Potrivit surselor, acesta este cercetat cu privire la constituirea unei organizații cu caracter fascist.

Marian Godină, care, în prezent, activează în Trupele Speciale, este de părere că împotriva suveranistului sunt probe solide, altfel instituțiile statului nu ar fi riscat ridicarea sa.

Nu cred că ar fi riscat cineva o asemenea acțiune fără probe temeinice care să ducă în mod sigur la arestare. Altfel nu ar face decât să-i ridice cota„, a scris Marian Godină pe Facebook.

Declarații similare a făcut și Gigi Becali referitor la săltarea lui Călin Georgescu. Patronul FCSB susține că „atunci când te ridică din mașină, din trafic, e clar că ai probe solide

Citeste si Horațiu Potra îi instigă pe români la proteste violente: „Ieșiți cu parul și pe ei, pe mama lor” / „Să vină să mă aresteze. Eu zic da, instigare la revoltă”

Din acest moment e clar, procurorii nu au cum să mai ascundă probele în fața opiniei publice. Când declanșezi o asemenea acțiune trebuie să prezinți oamenilor tot ce ai la dosar. Nu poți să-l arestezi și să nu arăți ce ai împotriva lui.

Știam că urmează saltarea lui Călin Georgescu, aveam surse, am spus-o și public, că așa se va întâmpla. Știam ce probe au. Instigare la ură, legionarism, antisemitism, evaziune fiscală cu bitcoin. Au înregistrări, au filmări, cel de la Brașov înțeleg că a vorbit tot și acum probele sunt clare. De fapt, am înțeles că sunt mărturiile a 4 persoane că cel care comanda toată acțiunea era Georgescu.

Nu-i vor mai da drumul. Când te ridică din mașină, din trafic, e clar că ai probe solide. Dacă se mișcă repede, pot trimite dosarul rapid în instanță și se poate da deja, până în mai, o decizie în care să-i fie interzisă posibilitatea de a candida în funcții publice”, a spus Gigi Becali pentru Golazo.

Citeste si Diana Șoșoacă, despre ridicarea din trafic a lui Călin Georgescu: „Înseamnă că s-a întâmplat ceva grav”

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul deputat Nati Meir afirmă că asistentul său din închisoare s-a sinucis. Bărbatul ar fi avut probleme medicale
Capital.ro
Anvelope de iarnă în România. De când se dă amendă și reține talonul auto. Reguli privind săculeții de nisip și sare în mașină
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume