Marian Vanghelie, primele declaraţii după ce hoţii i-au spart casa: „Dacă se trezea copilul sau soţia cine ştie ce se întâmpla”

Marian Vanghelie a făcut primele declarații, după ce hoții i-au spart casa și au plecat cu mai multe obiecte de valoare.
Romania TV
13 feb. 2020, 16:39
Marian Vanghelie, primele declaraţii după ce hoţii i-au spart casa:

Au furat un tablou – „Cap de copil”, de Pătrașcu -, două ceasuri, nişte bijuterii, tot ce au prins. Nu am făcut o estimare reală a valorii bunurilor furate, că nu asta a fost problema. Cea mai mare problemă a fost că şi-au permis să intre la 3.00 şi ceva noaptea în casă. Eu nu ajunsesem acasă. Erau soţia, copilul, soacra. Mi se pare foarte periculos că s-au întâmplat lucrurile în acest fond.

Dacă nu eram în casă, puteam să înţeleg, au furat, au fugit. Nu stau liniştit. Nu mă interesează obiectele, cât mă interesează să îi prind. Dacă se trezea copilul sau soţia cine ştie ce se întâmpla. Avem nişte capturi de camere de la vecini. Poliţia s-a ocupat. Aveau glugă în cap amândoi. Au stat 25 de minute în casă„, a povestit Marian Vanghelie, la Antena 3.

Polițiștii ilfoveni au demarat ancheta, dar până la ora aceasta nu au reușit să dea de urma infractorilor.

Legat de ceasurile lui Marian Vanghelie, putem spune că cele furate nu fac parte din celebra colecție de ceasuri de mână care au făcut și obiectul unui dosar deschis de procurorii DNA. Despre acestea, fostul primar al sectorului 5 spunea la vremea respectivă (anul 2015)că ar valora 20.000 de euro, însă oameni de specialitate, care au văzut în fotografii ceasurile, apreciau că valoarea lor e mult mai mare fiindcă era mărci consacrate.

Nu este prima dată când i se sparge casa

Nu ar fi prima dată când familia lui Marian Vanghelie a fost jefuită. În martie 2017, bona filipineză angajată a plecat din casă cu o serie de obiecte de valoare. Oana Mizil declara la vrema respectivă:

De fapt am fost jefuită eu. Această bonă a fost adusă pe încredere. Această fată s-a dovedit a fi o hoață. Eu, din neglijență, am omis să o verific înainte, dar am aflat aseară că mai fugise de la două familii înainte. Nu știu să vă spun exact suma, dar este una mare. Mi s-au furat două inele, un ceas și niște bani. Inelele erau ambele prețioase, ceasul este de la o firmă bună. Este o sumă mare”.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Diana Şucu, replică devastatoare pentru contestatarii Rapidului: “Văd oameni prin studiouri care n-au făcut nimic, iau 100 de euro şi aruncă lături în munca unui om”
Capital.ro
Tragedie în lumea filmului. O mare actriță a murit. Toți românii o știau, a avut o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Ce este şi cum funcţionează sistemul de apărare antiaeriană Patriot: A fost activat pentru vizita lui Zelenski la Bucureşti
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Povestea cutremurătoare a tânărului de 22 de ani care și-a găsit sfârșitul la Piața Unirii: „M-am gândit la părinții care vor fi sunați”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Turcia a fost zguduită de o mișcare seismică de 5,5 grade. Unde s-a produs cutremurul și care sunt pagubele
iamsport.ro
Uluitor! Un arbitru de Liga 1 ar fi luat mită un portbagaj de piese auto: 'Nu prețul era problema'
MediaFlux
Adio cumpărături online! Poliția Română intervine
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj