Mario și Medeea au nevoie de 1,2 milioane de euro pentru o nouă șansă la viață. Mesajul tatălui: „Nu pot să aleg! Mai avem 10 zile”

Mario și Medeea suferă de SPG56, o tulburare neurodegenerativă extrem de rară. Tratamentele sunt programate pentru septembrie, iar costul este uluitor – 1,2 milioane de euro pentru ambii copii.
Alina Costache
12 iun. 2024, 12:39
Mario și Medeea au nevoie de 1,2 milioane de euro pentru o nouă șansă la viață. Mesajul tatălui:

Situație cruntă pentru Adrian și Mădălina, o familie care a descoperit că doi dintre copii suferă de o boală rară, numită paraplegie spatică ereditară, tipul 56. Boala nemiloasă nu cruță viețile lui Mario și a Medeei, iar șansa lor la viață, costă 600.000 de euro, adică 1,2 milioane de euro pentru ambii, la o clinică revoluționară din Australia. Acesta este prețul pe care părinții disperați trebuie să-l achite pentru a nu fi nevoiți să aleagă șansa la o viață normală a unui singur copil.

1,2 milioane de euro, prețul de supraviețuire pentru Mario și Medeea

Părinții sfâșiați de durere cer ajutorul românilor pentru a le oferi copiilor o nouă șansă la viață.

Citește și: Șansa lui Ianis la viață depinde de inimile mari ale românilor! La numai 15 ani se luptă cu o boală cumplită, iar părinții nu mai au bani pentru tratamente

Inițial, suma de 1,2 milioane de euro trebuia achitată până în luna septembrie, dar recent, părinții lui Mario și a Medeei au primit crunta veste că trebuie să plătească prima doză de medicament în doar zece zile.  Suma pe care trebuie să o strângă în acest termen este de 560.000 de euro, pentru ambii copii. Cu toate eforturile făcute până la acest moment și cu sprijinul cunoscuților, cei doi au reușit să strângă până acum banii pentru o singură doză de tratament. Asta ar însemna că părinții ar trebui să aleagă cine va beneficia de tratament, celălalt copil rămânând paralizat pe viață.

„Cum o să îi privesc peste ani? Cum o să merg în prima zi de școală cu copilul care va alerga către doamna și al cărui cărucior îl voi împinge până în poartă? Nu pot să aleg! Mai avem 10 zile. Vă rog, nu ne lăsați să alegem. Suntem părinții lor, le-am promis să îi ocrotim. Cum să alegem o condamnare?”, este mesajul sfâșietor pe care tatăl micuților l-a postat pe rețelele de socializare.

Pentru cei care pot ajuta și vor să doneze, datele sunt următoarele:

donează 2€ : https://victorianoastraeata.ro/sms 
Conturi bancare :
IBAN: RO55INGB0000999911076448 EURO
IBAN: RO80INGB0000999911066686 LEI
Titular conturi: Voinea Vlad Adrian
Nume banca: ING
Cod SWIFT/ BIC banca: INGBROBU
Paypal: https://www.paypal.com/paypalme/vlad9206
Revolut:@vladadehnm / 0748802353
BT pay: 0748802353
Formular 230: https://victorianoastraeata.ro/formular-230/
Email: [email protected]
Gofundme: https://gofund.me/4a7e9e92
Pagina de prezentare a poveștii și toate modalitățile de donare:
www.victorianoastraeata.ro

Citește și: Simona Țăranu, diagnosticată cu o boală gravă, incurabilă: „Am ajuns târziu la medic, pentru că am pus toate aceste simptome pe seama oboselii

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce a pățit soția unui celebru fotbalist la Cupa Mondială 2026. Motivul pentru care a fost nevoită să adopte o ținută surprinzătoare
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?