Simona Țăranu, diagnosticată cu o boală gravă, incurabilă: „Am ajuns târziu la medic, pentru că am pus toate aceste simptome pe seama oboselii”

Simona Țăranu suferă de mai bine de patru ani de o boală autoimună gravă și incurabilă. Frumoasa prezentatoate a vorbit despre perioada tratamentului și cum încearcă să țină afecțiunea, care îi afectează viața, sub control.
Alina Costache
26 apr. 2024, 18:44
Simona Țăranu, diagnosticată cu o boală gravă, incurabilă: „Am ajuns târziu la medic, pentru că am pus toate aceste simptome pe seama oboselii”
Simona Țăranu, diagnosticată cu o boală gravă, incurabilă: „Am ajuns târziu la medic, pentru că am pus toate aceste simptome pe seama oboselii”

Simona Țăranu a descoperit în urmă cu patru ani că suferă de o boală autoimună, Basedow. Știrista se confrunta cu simtome neplăcute, ca oboseala, palpitațiile, ritm cardiac alert, însă a găsit explicațiile abia atunci când a ajuns, într-un final, la medic. După un control amănunțit, viața ei s-a schimbat radical.

Citește și: Simona Ţăranu dezvăluie secretul siluetei perfecte. Alimentul la care a renunţat de peste 10 ani: „În afară de asta, mănânc orice!” GALERIE FOTO

Simona Țăranu, diagnosticată cu o boală gravă

Tratamentul pentru Basedow i-a pus probleme încă de la început, și asta pentru că organismul nu era obișnuit cu astfel de simptome și substanțe. Simona Țăranu a fost sfătuită să se interneze, dar a refuzat. Treptat a reușit să crească numărul pastilelor și să țină boala sub control, însă medicii au sfîtuit-o să nu încerce să rămână însărcinată, pentru că, mai târziu, fătul ar putea avea probleme.

„În primăvara anului 2020 am avut primele simptome. Oboseală, palpitații, ritm cardiac alert (peste 160 la repaus), îmi tremurau mâinile, amețeam, nu mai aveam stabilitate și forță în picioare. Nu mai reușeam nici măcar să trasez dung de tuș la ochi cu pensula de machiaj, nu reușeam să mențin piciorul pe pedală atunci când eram la volan, iar majoritatea timpului îl petreceam la orizontală din pricina amețelii și a ritmului cardiac alert.

Am ajuns târziu la medic, pentru că am pus toate aceste simptome pe seama oboselii, proiectelor, programului încărcat. Deși nu mă mai confruntasem niciodată cu astfel de simptome. Însă atunci când am avut câteva zile libere și am vrut să le petrec împreună cu familia pe munte, eu nu reușeam să urc. La efort îmi simțeam pulsul în urechi, parcă îmi exploda capul de la tensiune”, a precizat Simona Țăranu pentru CSID.ro.

Atunci a decis să revină la București și să meargă la medic. A ajuns la trei medici endocrinologi și toți i-au pus același diagnostic crunt din cauza căruia i s-a recomandat și să nu devină mamă, pentru că ar putea avea un copil cu malformații.

„Am fost mustrată considerabil de primul medic la care m-am prezentat cu rezultatele analizelor. Am așteptat prea mult și am dus valoarea unor indici (Trab, TSH) la valori colosale. Odată declanșată această boală autoimună, ea nu se vindecă. Te obișnuiești cu ea și faci tot posibilul să o menții la valori cât mai scăzute. După diagnosticare mi s-a recomandat de către trei medici endocrinologi, din cauza valorilor extrem de mari ale unor indici tiroidieni, să iau în serios varianta de a nu deveni mamă. Pentru că șansele de a avea un copil cu malformații sunt considerabile. Iar acesta era cel mai „optimist’ scenariu. Eu având metabolism accelerat, mama transmite fătului exact aceeași boală. Așadar nu poate supraviețui dacă nu ia în greutate. Am fost extrem de dezamăgită, însă doar pe mine, fiind singura responsabilă pentru situația în care mă aflam. Dar cu răbdare și tratament am reușit să depășesc acea perioadă”, a mai mărturisit Simona Țăranu.

Vedeta a limitat timpul de gândire și a început rapid tratamentul medicamentos, atât pentru tiroidă, cât și pentru ritmul cardiac mărit. După două săptămâni de tratament a simțit mâncărimi puternice la nivelul palmelor și a tălpilor, urmate la scurt timp de umflături, înțepături.

„Practic, am ajuns să dereglez întreg organismul. Pastilele prescrise pentru această boală autoimună (Thyrozol) sunt destul de toxice și pot declanșa multe reacții adverse. Cu toate acestea eram foarte încrezătoare în tratament și chiar speram că îmi voi reveni rapid. (…) A fost primul semn că organismul meu respinge tratamentul. Pentru că nu putea fi întrerupt, dar nici nu trebuia să continui în acest mod, medicul mi-a recomandat să mă internez timp de 2 săptămâni pentru a mi se administra tratamentul în mod intravenos. Fiind astfel sub supraveghere medicală în permanență, ei vor monitoriza ce cantitate acceptă treptat organismul. Am refuzat imediat și am continuat cu medicamente în doze foarte mici pentru a ține cât de cât boala sub control. Organismul meu nu a mai respins tratamentul, am crescut treptat doza zilnică până am ajuns din nou la 9-10 pastile pe zi (inclusiv cele de inimă, protecție ficat, digestie)”, precizează ea.

Acum duce o viață mai temperată, are mai multe restricții și își face regulat analizele. Medicii au sfătuit- o să evite expunerea la soare, care întreține această boală.

„După doi ani de tratament merg frecvent la recoltare analize, ecografie. Am redus considerabil zahărul, am eliminat alimentele procesate, sucurile carbogazoase, nu consum alcool, nu fumez și încerc să evit și expunerea directă la soare (medicul mi-a spus că expunerea la soare întreține această boală). Ritmul cardiac este în parametri normali, însă valorile hormonilor tiroidieni nu am reușit să îi aduc la indicii de dinaintea acestei boli. Am înțeles că aceste valori nu mai revin la normal, însă cu un stil de viață sănătos, echilibrat, un mediu cât mai puțin stresant, îi pot ține la un nivel ușor peste valorile normale. Sunt în permanentă observare, am un dosar stufos și acord foarte mare atenție sănătății. Dar la primele simptome, imediat fug la medic. Și nu mă tratez niciodată după ureche, după sfaturile vecinilor, leacuri băbești sau social media. Cred în medicină, în știință și în Dumnezeu”, mai spune Simona Țăranu.

Citește și: Simona Țăranu, dezvăluiri despre boala din cauza căreia nu poate face copii: „Am luat tratament timp de doi ani”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Se construiește drumul de mare viteză care va lega România de Europa de Vest. Va avea poduri, dar și pasaje, iar o mulțime de șoferi vor fi încântați
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins un simbol al sportului românesc: Ne luăm rămas-bun de la un mare campion
Playtech.ro
Poți să îți dai demisia prin e-mail? Ce spune Codul muncii despre metodele moderne de a renunța la un job, e legal?
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
L-am găsit pe Irinel Columbeanu! Am aflat adevărul despre „dispariția” fostului afacerist. Ce se întâmplă, de fapt | EXCLUSIV
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Amendă pentru un sandviș. Reguli noi pentru cei care preferă călătoriile cu trenul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
O familie de ucraineni a fost ucisă de o rachetă iraniană. Aceștia veniseră în țară pentru a-și trata fetița bolnavă de cancer
Cancan.ro
S-a sinucis Elena Marsilia! A fost găsită moartă, în penitenciar
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Se confiscă toți banii. Bancnotele pe care trebuie să le eviți în România. NU le mai folosi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Ce dezvaluie despre tine purtarea gentii pe diagonala? Siguranta sau independenta
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Partidul nou care ar putea schimba totul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține