Mărirea și decăderea lui Călin Georgescu. Suveranistul a ”stins lumina” pe net, după ce a fost scos din cursa pentru Cotroceni

După ascensiunea fulminantă din online, care l-a propulsat câștigător al turului 1 la prezidențialele de anul trecut, Călin Georgescu este acum, din nou, un anomin pe net. Suveranistul pare că a ”stins lumina” pe rețelele de socializare, după eliminarea din cursa pentru Cotroceni.
Irina Dumitrescu
19 mart. 2025, 17:24
Mărirea și decăderea lui Călin Georgescu. Suveranistul a ”stins lumina” pe net, după ce a fost scos din cursa pentru Cotroceni

În noiembrie 2024, Călin Georgescu devenea un fenomen, o bizarerie aproape inexplicabilă. Dintr-un candidat la prezidențiale integrat în categoria ”Și alții”, suveranistul s-a cățărat pe primul loc la turul 1 al prezidențialelor, astfel că România și lumea întreagă se frecau la ochi, căutând să înțeleagă.

De înțeles s-a înțeles până la urmă, cel puțin parțial. În săptămânile de dinaintea scrutinului, Călin Georgescu a beneficiat de o promovare de proporții uriașe pe rețelele de socializare, în special pe TikTok. Pagini și grupuri cu sute de mii sau milioane de urmăritori și vizualizări, pe teme creștin-ortodoxe, umoristice sau despre problemele de cuplu, s-au transformat peste noapte în canale de propagandă pro-Georgescu.

La un moment dat, suveranistul numărul unu al țării ajunsese în Top 8 TikTokeri din lume, peste vedete de la Hollywood sau fotbaliști cunoscuți de tot mapamondul. Dacă intrai pe TikTok în acea perioadă, opt din zece postări erau cu și despre Călin Georgescu, notează newsweek.

Citește și Cinci susținători de-ai lui Călin Georgescu au fost trimiși în judecată de PÎCCJ pentru instigare la violență: „Cu niște răngi și topoare peste nemernici”

Anularea prezidențialelor de anul trecut nu a făcut decât să întrețină și chiar să amplifice ”valul” Călin Georgescu din online. Pe acest fond, s-a lărgit prăpastia dintre fanii suveranistului și cei care puneau la îndoială, cu argumente, skill-urile și intențiile lui Georgescu, iar asta a însemnat, pe rețelele de socializare, ură, amenințări și multe, foarte multe știri false.

Astfel, timp de mai bine de trei luni, Georgescu a rămas subiect de top, omniprezent și mereu generator de trafic, comentarii și audiență.

La 11 martie 2025, povestea Georgescu s-a încheiat însă brusc, odată cu eliminarea acestuia din cursa pentru Cotroceni, de către Curtea Constituțională.

Pe TikTok abia dacă mai apar postări despre ”zeul” suveraniștilor români, vechi și acelea. Au mai rămas mici reminiscențe ale știrilor false despre trimiterea românilor pe front – teorie rostogolită în continuare de Diana Șoșoacă, George Simion sau Anamaria Gavriă, dar și aceastea par să se stingă, mai notează sursa citată.

La fel s-a întâmplat pe Facebook. Paginile și grupurile cu sute de mii de utilizatori care făceau propagandă pro-Georgescu au revenit la activitatea inițială, cu postări despre ortodoxie, glume sau probleme de cuplu.

Pe contul propriu de Facebook, Călin Georgescu a postat ultima oară chiar în seara zilei ce a adus eliminarea lui din cursa pentru Cotroceni. Cântecul de lebădă a fost unul scurt: ”Dragii mei, voi sunteți cei care trebuie să alegeți ce vă doriți pentru viitor și sper ca de acum să o faceți cu toată conștiința voastră. Pentru mine a fost o onoare să vă servesc cu toată ființa mea. Noi suntem poporul! Noi suntem România! Vă mulțumesc”.

Citește și Anamaria Gavrilă a chemat Poliția la Parlament pentru că ar fi fost agasată de jurnaliști. Polițiștii au amendat-o pentru că a sunat fără motiv la 112

DailyBusiness
Nicușor Dan nu vede posibilă exploatarea aurului de la Roșia Montană cu tehnologiile actuale
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
O ”notificare de la Moscova”, cauza reală a demisiei Elenei Udrea de la Cotroceni? Dezvăluiri neașteptate la 20 de ani de la ”ruptura” de Traian Băsescu
Capital.ro
Decizie fără precedent pentru Traian Băsescu. Executivul condus de Ilie Bolojan îi dă lovitura
Playtech.ro
Insula necunoscută din Grecia unde cu 1.200 de lei stai o săptămână la hotel! Te simţi ca un star aici, puţini ştiu de ea
Adevarul
Fotografia care a făcut senzație. O tânără mulțumită că s-a răzbunat pe fostul iubit zâmbește larg în poza din arest
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Tragedii în teatru: cazuri celebre de actori care au murit în timpul spectacolelor
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Tragedie pe drumul spre Thassos! Trei persoane și-au pierdut viața după ce un TIR a lovit violent două mașini la bariera de taxare
Cancan.ro
BREAKING NEWS. Andra și Cătălin Măruță au cerut ordin de protecție împotriva unui bărbat care îi terorizează!
iamsport.ro
Atac fără precedent în direct: ”Ăsta trebuia legat și luat de acasă! Echipă făcută la eprubetă prin atelierele iredentismului, harnicul grețos de la LPF doarme”
MediaFlux
EXCLUSIV România se înarmează! MApN investește masiv în sisteme sofisticate de luptă, sisteme antiaeriene, rachete și șenilate blindate
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Mihai Voropchievici, ce noroc ai in functie de ziua in care te-ai nascut. Acesti oameni au noroc chior