Marius Budăi: ”Nu, domnule Ciucă, nu toți românii pot fi numiți, ca dumneavoastră, în funcții cheie, de președintele Iohannis!”

Fostul ministru al Muncii Marius Budăi îl atacă pe candidatul PNL la alegerile prezidențiale, spunând că ”domnul Ciucă nu vrea ca tinerii români să învețe o meserie și să ajungă, astfel, să câștige mai mulți bani”.
Alina Costache
03 nov. 2024, 09:35
Marius Budăi: ”Nu, domnule Ciucă, nu toți românii pot fi numiți, ca dumneavoastră, în funcții cheie, de președintele Iohannis!”

Marius Budăi spune că ”cocoțat în cele mai înalte funcții din Armată și stat pe criterii politice, domnul Ciucă nu vrea ca tinerii români să învețe o meserie și să ajungă, astfel, să câștige mai mulți bani!”. ”Nu, domnule Ciucă, nu toți românii pot fi numiți, ca dumneavoastră, în funcții cheie, de președintele Iohannis!”.

Citește și: Adrian Câciu: PNL îngheață pensiile pentru următorii patru ani

În opinia fostului ministru al Muncii, ”tinerii trebuie să învețe, apoi să deprindă o meserie, pentru a câștiga mai bine!”.

”În acest sens, am inclus în programul cu care am venit în fața românilor o serie de măsuri:
– Investiții în infrastructura preșcolară: creșe, grădinițe, after-school,
– Dezvoltarea învățământului dual astfel încât fiecare tânăr să aibă șansa de a avea un loc de muncă bine plătit,
– Creșterea accesului la servicii medicale de calitate,
– Acordarea de sprijin angajatorilor/consorțiilor de angajatori pentru amenajarea unor spații destinate supravegherii și îngrijirii copiilor cu vârstă preșcolară (0-6 ani),
– Zero impozit pe venit, pentru tinerii sub 26 ani plătiți cu salariu minim,
– Scutire de la plata CASS pentru tinerii care lucrează în timpul studiilor de licență și masterat,
– Prime de stabilitate – pentru a crește rata de angajare în rândul tinerilor,
– Subvenționarea dobânzii și acordarea de garanții la creditele ipotecare, pentru ca fiecare tânăr să aibă într-adevăr acces la o locuință”, mai spune fostul ministru PSD.

Citește și: „PNL 2025-2028”, un program de guvernare plagiat masiv din planurile PSD. Singura măsură originală a liberalilor este creșterea taxelor pentru români

Articol sustinut de Partidul Social Democrat

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
S-au aruncat deja primele înțepături la Survivor! Faimoșii și Războinicii, replici acide din prima săptămână în Dominicană
Fanatik.ro
Rapid i-a găsit înlocuitor lui Franz Stolz. A venit în România acum 7 ani și a fost în top 5 sezonul trecut! Exclusiv
Capital.ro
S-a stins din viață un mare antrenor al României. A fost un campion al clubului CS Rapid
Playtech.ro
Calcul cote succesorale legale 2026. Cine şi cât moşteneşte?
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend