Marius Budăi: „Se grăbesc cu anticipatele ca să nu mai majoreze pensiile”

Fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, a criticat din nou Guvernul PNL şi a anunţat care este motivul pentru care sunt dorite alegerile anticipate în România.
Filip Stan
04 ian. 2020, 18:35
Marius Budăi:

„Se grăbesc cu anticipatele ca să nu mai majoreze pensiile din septembrie. Eu vreau să fie respectată legea, dar am tras câteva semnale de alarmă în campanie şi se pare că am avut dreptate. Guvernul ‘n-am bani’ nu face nimic altceva decât să dea vina pe noi, pe PSD. Momentan nu găsim toate sumele în buget, dar nu e o problemă, nu vreau să panichez pe nimeni, le putem regăsi în rectificări. Este, însă, o contradicţie în termeni. Strigă că nu au bani, dar dau asigurări că vor da aceste majorări. Ori minţim când spunem că nu avem bani, ori minţim când spunem că vom majora. Dacă vor încerca modificarea legii, noi ne vom opune. Din păcate, spre asta cred că ne îndreptăm”, a declarat Marius Budăi la România TV.

Fostul ministru al Muncii atacă guvernul liberal. „E guvernul N-am Bani. Vorbeşte doar despre corporaţii, nu despre oameni” 

„Doamna ministru se văicăreşte încontinuu şi spune că legea pensiilor generează probleme. Cum să genereze probleme dacă nu a intrat în vigoare pe problema de fond? Dacă nu sunt în stare, să plece acasă şi să ne lase pe noi să facem treabă! Am avut lucruri extrem de clare în programul de guvernare. Asta e clar pentru Guvernul ‘n-am bani’. Dacă nu sunt în stare, să plece acasă şi să ne lase pe noi. Este păcat că dna ministru îşi bate joc de munca unor oameni competenţi”, a spus Marius Budăi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Logodnica lui Daniel Bîrligea a postat primele imagini cu rochia de mireasă! Cum se pregătește de marele eveniment. Foto
Capital.ro
Bonusuri de performanță pentru angajații ANAF și ai Vămii. Cum vor fi acordate recompensele
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Ce face Klaus Iohannis după ce a plecat de la Cotroceni. Un lider liberal dezvăluie adevărul
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România