MARIUS COPIL s-a calificat la Basel pentru prima dată în finala unui turneu ATP 500

Marius Copil,  locul 93 ATP, s-a calificat pentru prima dată în finala unui turneu de 500 de puncte, sâmbătă, la Basel, competiţie cu premii de 1,98 milioane de euro.

27 oct. 2018, 09:15

UPDATE: Copil va da piept pentru prima dată în cariera lui cu Roger Federer, chiar în oraşul în care acesta s-a născut. Turneul de la Basel este unul dintre preferatele fostului lider ATP, care a fost de opt ori campion aici şi este neînvins de 19 meciuri. Federer a mai jucat încă cinci finale la el acasă.

Roger Federer, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 1, l-a învins, sâmbătă, pe rusul Danil Medvedev, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 7, cu scorul de 6-1, 6-4, în mai puţin de 65 de minute de joc şi s-a calificat în finala turneului de 500 de puncte de la Basel, fază în care va evolua cu Marius Copil, locul 93 ATP.

UPDATE: Pentru tenismenul român este a doua finală ATP din carieră, după cea de la Sofia, tot din acest an, însă la un turneu de 250 de puncte.

Copil, venit din calificări, l-a învins în semifinale pe germanul Alexander Zverev (5 ATP), scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, după două ore şi 32 de minute.

În finală, Marius Copil va evolua contra învingătorului din meciul dintre elveţianul Roger Federer, principalul favorit, şi rusul Daniil Medvedev, cap de serie 7.

Premiul pentru participarea în semifinale este de 209.715 de euro şi 300 de puncte. Copil va primi şi 20 de puncte pentru că a trecut de calificări.

MARIUS COPIL – ALEXANDER ZVEREV LIVE VIDEO ONLINE STREAMING DIGI SPORT. Marius Copil (28 ani, 93 ATP) a trecut vineri, în sferturi, de americanul Taylor Fritz, cu 7-6 (6), 7-5, iar Alex Zverev s-a impus cu 7-5, 6-3 în faţa spaniolului Roberto Bautista Agut.

MARIUS COPIL – ALEXANDER ZVEREV LIVE VIDEO ONLINE STREAMING DIGI SPORT

Arădeanul îl va înfrunta în premieră pe Sascha Zverev (21 ani, 5 ATP), dar l-a învins pe fratele mai mare al acestuia, Mischa Zverev, cu 7-5, 7-5, în primul tur al calificărilor la Basel.

Cealaltă semifinală îi va opune pe elveţianul Roger Federer, principalul favorit, şi pe rusul Daniil Medvedev. În sferturi, Federer a trecut în trei seturi de francezul Gilles Simon, cu 7-6 (1), 4-6, 6-4, iar Medvedev, cap de serie numărul şapte, s-a impus în faţa grecului Stefanos Tsitsipas, al patrulea favorit, cu 6-4, 3-6, 6-3.