Marius Pieleanu renunță la postul de profesor la SNSPA, după ce valul acuzațiilor de hărțuire sexuală a luat amploare: ”De mâine voi răspunde doar ca persoană fizică. E adevărat că eu sunt mai neconvențional”

Sociologul Marius Pieleanu afirmă că va pleca de la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), în urma acuzaţiilor de hărţuire sexuală apărute în spaţiul public.
Filip Stan
02 aug. 2024, 12:28
Marius Pieleanu renunță la postul de profesor la SNSPA, după ce valul acuzațiilor de hărțuire sexuală a luat amploare: ”De mâine voi răspunde doar ca persoană fizică. E adevărat că eu sunt mai neconvențional”

”Pentru a elimina orice fel de discuţie şi asociere cu Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative, la care ţin foarte mult, am luat o decizie, astăzi, unilaterală. De mâine voi răspunde doar în calitate de persoană fizică. A fost greşeala mea că nu am intervenit de acum patru zile că poate nu ajungeam aici. Lucrurile au escaladat. Sunt supus unui linşaj mediatic în sensul cel mai ştiinţific şi epistemiologic al sintagmei. Deci trebuie să răspund ca atare”, a afirmat Marius Pieleanu, pentru Rise Project.

Pieleanu a respins acuzaţiile privind eventuale abuzuri şi gesturi cu tentă sexuală.

”E adevărat că eu sunt mai puţin convenţional, nu e niciun secret, dar asta nu înseamnă că nu sunt normativ. Depinde cum definiţi adecvarea, inadecvarea, nu am ce să comentez. Acum că cineva spune despre mine că aveam împreună cu nişte colegi de-ai mei un limbaj sau un comportament neadecvat, definiţi conceputul, pentru că discuţia e lungă. Definiţi conjunctura, relaţia de apropiere”, a continuat el.

Citește și: Marcel Ciolacu, poziţie fermă în scandalul acuzaţiilor de harţuire de la SNSPA: „Eu modificarea pe care o fac săptămâna viitoare o fac pentru toate instituţiile publice. Registrul petiţiilor îl modific eu”

În ceea ce priveşte acuzaţiile aduse lui profesorului Alfred Bulai, el a declarat: ”Unele lucruri le cunoaştem, alte lucruri nu le cunoaştem. Eu nu am stat după Alfred niciodată să văd… Apropo… el este un tip absolut fabulos din punct de vedere ştiinţific. Una-i una, alta-i alta. Asta e societatea post adevăr, în care simpla acuzaţie ţine post de probă. De asta legiuitorul zice: orice afirmaţie trebuie să o probezi cu nişte lucruri”.

Copreşedinta REPER, Ramona Strugariu, a cerut, joi, în contextul cazului Bulai, extinderea anchetei penale în ceea ce priveşte acuzaţiile de hărţuire sexuală în spaţiul public, inclusiv asupra sociologului Marius Pieleanu. REPER a cerut modificarea urgentă a Codului cadru de etică şi deontologie universitară, acuzând Guvernul Ciolacu că a blocat posibilitatea sesizărilor anonime printr-o Hotărâre de guvern recentă.

Citește și: Atracţie transformată într-o tragedie: un mort şi doi răniţi după ce un ATV a căzut într-o râpă din Argeş. Accident grav şi la Satu Mare

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Mirel Rădoi are o nouă ofertă pe masă, după ce a refuzat milioanele arabilor! De ce depinde duelul cu Marius Șumudică. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Cel mai bogat oraş din România, surprinzător. Nu este vorba despre Bucureşti sau Cluj-Napoca, ci despre o localitate mică
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Filmul crimei din Timiș, unde Alin a fost înjunghiat de prieteni și apoi îngropat în curtea unei case. Motivul halucinant pentru care i-ar fi luat viața
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Se taie pensiile românilor. Cine vor fi cei afectați în februarie
stirilekanald.ro
El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day